SpaceX’i Takip Eden Amazon Alçak Yörüngelere 3.236 İnternet Uydusu Göndermek İstiyor

Amazon, alçak yörüngelerden internet hizmeti sunmak ve Elon Musk’ın SpaceX’i tarafından planlanan filoya meydan okumak için yeni bir uzay yarışına katıldı ve 3.236 haberleşme uydusu fırlatmak için ABD’den izin istedi.

4 Temmuz tarihli bir başvuruda Amazon, Federal Haberleşme Komisyonu’na (FCC) Kuiper uydularının yeterli internet erişimi olmayan on milyonlarca tüketiciye ve işletmeye genişbant sağlayacağını söyledi. Kurum, yörüngeleri ve radyo frekansı kullanımını koordine ediyor.

FCC, neredeyse 13.000 alçak Dünya yörüngesi uydularını şimdiden onayladı. Bunların arasında, Mayıs ayında uzay araçlarının 60 tanelik ilk grubunu fırlatan Musk’ın Space Exploration Technologies’i için 11.943 araç bulunuyordu.

Alçak Dünya yörüngesinde —180 ila 2.000 km arasındaki rakımlar — uydular havada kalabilmek, 90 dakika kadar kısa bir süre içinde yörüngelerini tamamlamak için dünyanın etrafında yarışmak durumunda. Biri ufka doğru ilerledikçe, bir sonraki uydu sinyal görevini devralacak. Eğer amaç süreklilik ve yaygın kapsama alanı ise, birçok uydunun var olması gerekiyor.

FCC başvurusunda Amazon, uydularının yaklaşık 590-630 kilometre arasındaki rakımlarda çalışacağını söyledi.

Uzun Vadeli Proje

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos geçtiğimiz ay, Kuiper projesinin “milyarlarca dolara” mal olacağını söyledi. Proje, Bezos’un uzay fırlatma aracı üreticisi Blue Origin LLC’den ayrı bir proje.

Amazon, Nisan ayında yaptığı bir açıklamada “Bu, genişbant internete erişimi olmayan on milyonlarca insana hizmet vermeyi öngören uzun vadeli bir proje.” dedi.

FCC başvurusunda Amazon, bunun “kırsal ve erişimi zor bölgelere sabit genişbant haberleşme hizmetleri sunarak” ABD halkına hizmet etmeye yardımcı olacağını söyledi.

Amazon başvurusunda, Kuiper Sistemi’nin mobil ağ operatörlerinin kablosuz hizmetlerini genişletmelerine yardımcı olacağını belirtti. Ayrıca, “hava taşıtları, deniz araçları ve kara taşıtları için yüksek verimli mobil genişbant bağlantı hizmetleri” olasılığını da sundu.

Amazon, 21 milyon Amerikalı’nın sabit genişbanttan yoksun olduğunu ve 33 milyon Amerikalı’nın hızlı mobil hizmete erişimi olmadığını belirten FCC çalışmalarına atıfta bulundu. Başvuruya göre, dünya çapında 3.8 milyar insanın hızlı ve güvenilir bir genişbant hizmeti bulunmuyor.

Etiketler