Microsoft, Slack’ı Yasakladı ve AWS ile Google Dökümanlar’ın Şirket İçinde Kullanılmamasını Teşvik Ediyor

Microsoft, 100.000’den fazla çalışanı için ücretsiz Slack sürümünün kullanılmasını yasakladı. GreekWire, Microsoft’un yasaklanmış uygulama ve hizmetlerin bir listesine sahip olduğunu, Amazon Web Hizmetleri ve Google Dökümanlar’ın şirket içinde kullanılmamasını teşvik ettiğini belirtti. Slack yasağının ana sebebi Microsoft’un rakip Teams ürünü değil. Söylenenlere göre Microsoft, Slack Free ve Slack Plus’ın güvenlik unsurlarından dolayı endişe duyuyor. Dahili bir yazı, durumu şöyle açıklıyor:

“Slack Free, Slack Standard ve Slack Plus sürümleri Microsoft Fikri Mülkiyeti’ni uygun şekilde korumak için gerekli kontrolleri sağlamamaktadır. Bu uygulamaların mevcut kullanıcıları, sohbet geçmişini ve Microsoft işletmesiyle ilgili dosyaları aynı özellikleri ve entegre Office 365 uygulamalarını, arama ve toplantı işlevselliğini sunan Microsoft Teams’e taşımalıdır. Teams’in çalışma grubunuza sağlayabileceği ek özellikler hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Slack Enterprise Grid sürümü, Microsoft güvenlik gereksinimlerine uygundur; ancak rakip bir yazılım yerine Microsoft Teams’ın kullanımını teşvik ediyoruz.”

Bu, çalışanların Slack Enterprise Grid’i kullanabileceği anlamına geliyor, fakat maliyetler göz önüne alındığında, Microsoft’taki çoğu grubun Microsoft Teams’i kullanması çok daha olası. AWS ve Google Dokümanlar kullanımının, çalışan kullanımı için bir iş gerekçesi gerektireceği söyleniyor ve Microsoft’un sahip olduğu GitHub bile çok gizli bilgi türleri veya kodlara ilişkin olarak teşvik edilmiyor.

Microsoft; şirket içinde, bir yazı ve dilbilgisi denetleme uygulaması olan Grammarly’yi de yasakladı. Sızdırılmış listeye göre, “Grammarly Office eklentisi ve tarayıcı uzantıları Microsoft ağında kullanılmamalıdır, çünkü e-postalar ve belgelerdeki Bilgi Hakları Yönetimi (IRM) korumalı içeriğe erişebilirler.”

Microsoft’un yasaklı listesi, güvenliğe ilişkin konular hakkında haklı olabilir fakat çalışanların, kendi ürünlerini geliştirmek ve daha geniş pazarları anlamak için bu rakip hizmetleri kullanması gerekiyor. Bu, AWS veya Google Dökümanlar gibi hizmetlere erişmeye ilişkin iş gerekçelerinin önemli bir parçası olabilir.

Microsoft, Slack ile agresif bir şekilde rekabet ediyor ancak mesajlaşma hizmeti boşluğu doldurmaya yönelik kısa süre önce uygulamalar ve Slack ve Office 365 için entegrasyonlar piyasaya sundu. Ayrıca Microsoft, Teams için yaratıcı yeni konferans araması özelliklerini açıklamasından sadece birkaç hafta sonra, Slack’e rakip olmak için ücretsiz Teams sürümünü piyasaya sundu.

Etiketler