Fiyuu’dan Önemli Bir Transfer, Rekabet Kızışacak Gibi

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de teslimat (delivery) hizmetinde rekabetin yoğunlaştığı bir döneme girdik.

Getir’in GetirYemek hamlesi, Yemeksepeti’nin mevcut pazaryeri modelinin dışına çıkıp fiziksel bir operasyona soyunup Banabi adında market ürünleri teslimat işine kendi sahip olduğu lokasyonlardan girmesi, kurulduğundan bu yana 322 milyon dolar yatırım alan, 21 ülkede hizmet veren Glovo, Ülker Grubu’nun tüm İstanbul’da faaliyet göstermeye başlayan girişimi İste Gelsin (LinkeIn’de şirketin kurucusu ve CEO’su gözüken Sedat Yıldırım aynı zamanda Yıldız Holding’in e-ticaretten sorumlu genel müdürü gözüküyor. Zaten bu ölçekte bir yatırımı (iletişim dahil) çok ciddi bir finansman olmadan yapmak mümkün değil.), hem yolculuk hem de teslimat platformu Scotty, Türkiye gıda perakendesinin en önemli oyuncularından Migros’un son yıllarda gerek kendi e-ticaret kanallarına yaptığı yatırım (Paket Taxi ile yaptığı anlaşma dahil) ve daha hızlı teslimat vaadine sahip Migros Hemen markasını lanse etmesi ilk aşamada aklıma gelen önemli gelişmeler.

Şimdiye kadar belki de fazla dikkatinizi çekmeyen bir oyuncu daha var pazarda; tüm dünyada 1.700’ü aşkın restoranı ve 28.500’den fazla çalışanıyla, Türkiye ve Çin’deki lider hızlı servis restoran zinciri işletmecisi TAB Food Investments (TFI)’a bağlı olarak faaliyet gösteren Fiyuu.

3 yıldır İstanbul ve Adana’da 700’ü aşkın kuryesi ile hizmet veren Fiyuu’nun en büyük avantajı ise Burger King, Arby’s, Popeyes, Sbarro, Usta Pideci ve Usta Dönerci gibi markalara sahip TAB Gıda’yı arkasına almış olması. Bu arada belirtmekte fayda var Fiyuu’nun şu an CarrefourSA ve kimi farklı restoranlarla da işbirliği var.

Fiyuu geçtiğimiz günlerde önemli bir transfer gerçekleştirerek Fiyuu’ya yatırım yapacağının sinyalini verdi. Fiyuu’nun CEO görevine, Rıza Gürler getirildi. Perakende ve hızlı tüketim malları alanında 15 yılı aşkın süredir çeşitli pozisyonlarda yöneticilik görevlerini üstlenen Gürler, son olarak Migros Ticaret A.Ş.’de E-Ticaret Direktörü olarak görev yaptı. Profesyonel kariyerine 2003 yılında Migros Ticaret A.Ş.’de başlayan Rıza Gürler, Migros Ticaret A.Ş. ve Şok Marketler T.A.Ş.’de farklı pozisyonlardaki çalışmalarıyla iş hayatını sürdürdü. Fiyuu’ya katılmadan önce Migros Ticaret A.Ş.’nin E-Ticaret Direktörü olan Gürler, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Yönetimi Bölümü’nde tamamladı.

Görünen o ki önümüzdeki dönemde bu sektörü konuşmaya ve sıcak gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Rekabette kimlerin ön plana çıkacağını ise zaman gösterecek.

DigitalTalks Sonbahar16‘da konuşmacı olarak ağırladığımız Rıza Gürler‘e DigitalTalks ekibi olarak yeni görevinde başarılar dileriz.

Etiketler