Robot Çiftçiliği Startupı Iron Ox, Kaliforniya’daki Ürünlerini Satmaya Başladı

Şirketler, çiftçilikte devrim yaratmak için robotik ve yapay zekayı kullanmak istiyor. Ancak öncelikle ürettikleri şeyler için bir pazar olduğunu kanıtlamaları gerekiyor.

Robot çiftçiliği startupı Iron Ox, bunu yapmak için bir adım attı ve Kaliforniya’da tek bir konumda robotlar tarafından yetiştirilen yapraklı yeşillikler sattığını geçtiğimiz günlerde duyurdu. Geçtiğimiz Ekim ayında faaliyetine başlayan şirket, yerel ve organik ürünler konusunda uzmanlaşmış bir aile marketi olan Bianchini’s Market’in San Carlos şubesinde üç çeşit yeşillik sunuyor.

Iron Ox, tarım alanındaki insan işlerini otomatikleştirmeye çalışan bir dizi şirketten bir tanesi. Sebze yetiştirmek için robotik toplama kolları, hidroponik fıçılar ve otonom taşıyıcıların bir kombinasyonunu kullanıyor. Ancak, sürekli olarak çiftçiliğinin otonom olduğunu iddia etmesine rağmen, birçok iş için hala insana ihtiyaçları var. İşçiler fidanları ekiyorlar ve yenmeye hazır olduklarında bitkileri paketliyorlar: robotlar ise sadece üretim süreci ile ilgileniyorlar.

Yine de, şirketin ürünlerini satmaya başlamasına yönelik haberler umut vadediyor ve bu tür yarı otomatik tarımın avantajlarını ve dezavantajlarını gösteriyor.

Bir avantaj, daha küçük fiziksel yapıları nedeniyle robot çiftliklerinin müşterilere daha yakın bir şekilde konumlandırılabilmesi. Iron Ox, Bianchini’s için ürettiği yeşilliklerin oraya sadece 0,6 mil uzaklıkta olduğunu ve bunun tipik bir marul başı tarafından kat edilen mesafenin yarısı kadar olduğunu söylüyor. Bu, daha düşük nakliye maliyetleri ve daha az gıda mili (tabağınızdaki şeylerin çevreye etkisi söz konusu olduğunda bu büyük bir faktör) anlamına geliyor.

Ancak, Iron Ox’un operasyonunun ölçeği sınırlı. Sadece üç çeşit yapraklı yeşillik satıyor ve onları haftada bir kez Bianchini’ye teslim ediyor. Fiyatlar aşırı yüksek olmasa da pahalı demek mümkün. 57 gramlık (2 ons) kırmızı damarlı kuzukulağı kutusu 2.49 dolar; 57 gramlık (2 ons) Genevie fesleğen kutusu 2.99 dolar; ve dört adet bebek marul 4.99 dolar..

Bu, dört marulu 3.24 dolardan satan Whole Foods’a rakip olabilir fakat 312 gramlık (11 ounce) bir yeşillik kutusunun 5 dolardan daha ucuza satıldığı Walmart’a kıyasla daha pahalı.

Uzmanlar ise robot çiftçiliğinin belki de sadece bir niş olduğunu söylüyor. İnsanlar hala robotlardan daha ucuz ve bu nedenle çiftçiliğin büyük çoğunluğu için insan kullanılıyor. Iron Ox; ürünlerini taze, organik ve daha az gıda miliyle pazarlayabiliyor fakat bu onu yaygın olarak benimsenen bir alternatiften çok butik bir ürün haline getiriyor.

Yine de, Iron Ox ve yeni dalga otomatik çiftçilik startupları için bu sadece bir başlangıç. Yaratmaya çalıştıkları pazar büyümeye başladığı takdirde ortaya neler çıkacağını kim bilebilir ki?

Etiketler