ABD Şirketi, Reçetesiz Satılan İlaçların “Daha Saf” Versiyonunu Geliştiriyor

ABD merkezli Genexa, kimyasal katkı maddesi içermeyen reçetesiz ilaçlar geliştiriyor. Şirket, pirinç kepeği ekstresi gibi daha doğal katkı maddeleri kullanarak geleneksel ilaçlara daha “saf, sağlıklı” alternatifler sunduğunu söylüyor.

Şirketin ürünleri homeopatik olarak kategorize ediliyor; yani, etkinliğe göre değil, saflık, kalite ve testlere göre regüle ediliyor. Genexa şimdiden kendi antasid Tums versiyonunun yanı sıra, reçetesiz alerji ve soğuk algınlığı rahatlatma ilacı dahil olmak üzere 16 ürün sunuyor.

Genexa, kurucu ortağı David Johnson çocuklarının neler tükettiğini sorgulamaya başladıktan sonra kuruldu. Örneğin Johnson, çocuklara yönelik ilaçlarının neden pembe olduğunu (yapay boyaya bağlı olarak) sorguluyordu. Johnson, “Araştırmalarımız, tüketiciler üzerindeki zehirli etkiyi azaltabilecek ürünler çıkarmak konusunda bize ilham kaynağı oldu.” dedi.

Genexa gibi şirketler, geleneksel ilaçların homeopatik alternatiflerini sunarak, 220 milyar dolarlık reçetesiz ilaç pazarını disrupt etmeyi hedefliyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, talk ve arsenik formları dahil olmak üzere ilaçlara dahil edilen katkı maddelerinin potansiyel risklerini vurguluyor. Genexa, tanınmış markalar ve güvenilir ürünlerde bulunan katkı maddelerine yönelik giderek artan hayal kırıklığını hedef alıyor. Ayrıca, GDO içermeyen organik ürünler sunarak, giderek artan organik ilaç talebini karşılıyor. Reuters’ın tahminine göre, bitkisel ilaç pazarı 2023 yılına kadar 111 milyar değerine ulaşacak.

Etiketler