Brain Corp Perakende Mağazaları, Depolar ve Fabrikalar için Teslimat Robotunu Lanse Etti

Bir makine sizin için şikayet etmeden ağır paketleri, torbaları ve kutuları taşıyabiliyorsa, neden kendiniz taşıyasınız ki? Perakende mağazaları, depolar ve fabrikalar gibi alanlarda çalışmak üzere tasarlanan, otonom ve dokunmatik ekran kontrollü bir teslim robotu olan San Diego startup’ı Brain Corp’un AutoDelivery’sine bir bakın.

AutoDelivery, önceden yapılandırılmış rotalarda birden fazla araba tipini çekebiliyor ve Jimbo’nun San Diego çevresindeki marketlerinde test edilen bir başka Brain Corp sergi ürününe katılabilir. EMMA gibi, Autodelivery de kameralara, 4G LTE bağlantısına ve bir mağazada hızlı bir şekilde yol bulmayı öğrenmesini sağlayan yönlendirme algoritmalarına sahip. Temeli ise Brain Corp’un yazılım yönetimi katmanı BrainOS.

AutoDelivery, 2020 başlarına kadar ticari olarak piyasaya sürülmeyecek olsa da, Brain Corp şimdiden potansiyel üretim ortaklarını araştırdığını söylüyor.

Dr. Izhikevich, BrainOS’in – Brain Corp CEO’su Eugene Izhikevich’in ve genel başkan yardımcısı Dr. Allen Gruber’in buluşu – robotları tamamlama merkezlerinde, havaalanlarında ve başka yerlerde faaliyet gösteren ortakların ihtiyaçlarına göre uyarlandığını söylüyor. Gösterim ile öğrenme özelliği, yönetilen makinelere manuel işlemlere dayalı olarak görevleri otomatik olarak gerçekleştirmeyi öğretiyor; haritalama ve navigasyon algoritmaları engelli ve dar koridorlu sıkışık iç mekanlar için optimize ediliyor ve yönettiği cihazlar, kurum içi ve bulut ağlar üzerinden birbirleriyle koordine oluyorlar, boş olduklarında yeni yapılandırma dosyaları ve güncellemeleri indiriyorlar.

Dr. Izhikevich, Brain Corp’un şu anki çalışmasının büyük bir bölümünün “robotik endüstrisi standart teknolojisi” olma hedefiyle BrainOS için yeni endüstriler ve uygulamaları keşfetmeye odaklandığını söylüyor. Ayrıca, özellikle malzeme taşıma ve depolama operasyonlarında “BrainOS’u zemin bakımının ötesinde uygulamalara genişletmek” için robotik startuplarıyla ortaklık kurmayı amaçlıyor.

Izhikevich, “BrainOS’un sadece başka bir form faktörüne değil, zemin bakımı dışındaki tamamen yeni bir dikeye entegrasyonu, BrainOS platformunun sağlamlığını ve genişletilebilirliğini daha da kanıtlıyor.” diyor. “AutoDelivery’in tanıtımıyla, robotların yardımıyla insan hayatının daha güvenli, daha kolay, daha üretken ve daha tatmin edici hale geldiği bir dünya vizyonumuzu gerçekleştirmeye biraz daha yaklaştık.”

Aralık ayında Brain Corp, mağazalarına yapay zeka hizmetleri sağlamak için Walmart ile bir ilişki içinde girdiğini, ABD’de Walmart lokasyonlarında bulunan BrainOS ile çalışan zemin temizleyicileri içeren bir pilot program oluşturduğunu açıkladı. Yakın zamanda ise bağlantılı otonom temizlik çözümleri portföyü için BrainOS lisansı alacak Kopenhag merkezli Nilfisk ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

Brain Corp 2009 yılında kuruldu ve 200’ün üzerinde çalışanı bulunuyor. Geçtiğimiz yaz SoftBank’ın Vision Fund’ı ve Qualcomm Ventures önderliğindeki fonlamada 114 milyon dolar topladı (böylece toplamda 125 milyon dolar yatırım aldı) ve zemin temizleme şirketi Tennant ile ortaklık kurdu.

Etiketler