Naspers’ın Sahip Olduğu PayU, 70 Milyon Dolara Hindistan’da Faaliyet Gösteren Wibmo’yu Aldı

Naspers’ın sahip olduğu ve PayPal gibi şirketlerle yarışan ama daha çok yükselen piyasalara odaklanan PayU, Hindistan’da işlerini büyütmek adına Wibmo şirketini satın aldı. Wibmo, ABD (Tam olarak Cupertino) menşeli bir startup ve daha çok Hindistan’da faaliyet gösteriyor. PayU bu startup için 70 milyon dolar ödüyor ve böylece son iki yıldaki yatırımlarının toplamını 500 milyon dolara çıkarmış oluyor.

Wibmo, bir dizi ödeme süreci hizmeti sunuyor. Güvenlik, risk ve dolandırıcılığı önlemek adına kimlik doğrulama, KOBİ ödemeleri, mobil ödemeler, QR kodları ve ön ödemeli kartlar bu hizmetlerden bazıları. Ayrıca bankalarla ve üye işyerleri de çalışıyor ve tüketici servisleri de sunuyor.

Bu anlaşma geçtiğimiz ay Economic Times’da bildirildi ve süregelen birleşmeden bahsedildi.

PayU Global’in CFO’su Aakash Moondra, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda “Bu, PayU için üye işyeri ağını  ve Wibmo’nun dijital güvenlikteki liderliğini birleştiren stratejik bir satın alma.” dedi. “PayU, Hindistan piyasasıyla ilgili kendinden çok emin.”

Geçen yılın sonlarında yayınlanan bir Citi raporunda PayU’nun Hindistan birimine 2.5 milyar dolar değer biçildi, ve şirketin yaptığı yatırımlar dikkate alındığında bu bir tesadüf değil.

PayU 2016’da Citrus’u 130 milyon dolara aldı ve aynı zamanda, PaySense ve Zest Money gibi Hint fintech startuplarına yatırımlar yaptı. Dünyanın başka yerlerinde de bu anlaşmalar, Brezilya’da Creditas, Almanya’da Kreditech, ABD menşeli ve dünya genelinde para havalesi alanında faaliyet gösteren Remitly ve İsrail’de Zooz’u da kapsadı.

Hindistan’daki işin can alıcı noktalarından biri de PayU’nun cüzden temelli yaklaşımdan uzaklaşıp finansal hizmetlere yönelmesi oldu. PayU geçen yılın başında Hindistan’da bir cüzdan bir uygulamasını kapadı ve bunun yerine, LazyPay hizmetini kullanarak kredi ve vadeli ödeme seçeneklerine yöneldi. Şirketin ayrıca, Wibmo’nun katılımıyla desteklenecek kendi ana gateway hizmeti de bulunuyor.

Naspers Hindistan pazarına yatırım yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 1 milyar dolar yatırım alan yemek teslimat hizmeti Swiggy’i ve şimdiye kadar 540 milyon dolar yatırım alan eğitim servisi Byju’s’u destekledi.

Geçen ay yayınlanan Bloomberg raporuna göre, halen Tencent’e yaptığı erken yatırımla en iyi bilinen şirketin, Hindistandaki fintech birleşme ve satın alması  için 1 milyar dolar ayırdığı bildirildi.

Etiketler