McDonald’s’ın Yeni Genel Merkezi Bir Sağlık Startupını Andırıyor

2018’de McDonald’s genel merkezi Oak Brook, Illinois’dan Chicago’daki West Loop’a taşındı. Studio O+A ve IA Interior Architects tarafından tasarlanan dokuz katlı kompleksin içinde 2.000 çalışan, Hamburger University yönetim eğitimi merkezi ve farklı bölgelerden ürünler sunan bir McDonald’s restaurantı bile var.

Toplu taşımaya, yeni Google genel merkezine ve şehrin en gösterişli restoranlarına yakın olan küresel genel merkez, modern kurumsal Amerika’nın tüm trendlerinin hayata geçirilmiş hali gibi. Ancak McDonald’s için bu aynı zamanda yıllardır süren durgun kazançların ardından yeniden doğuş anlamına da geliyor.

Studio O+A, “McDonald’s giderek artan kent ve sağlık bilincine sahip kültüre hitap edecek yeni bir genel merkez tahayyül ediyordu.” dedi.


Genel merkez halka açık olmasa da, McDonald’s’ın ünü sayesinde tanıdık bir yer hissi veriyor; bunun yanında, merkezin yapısı şirketin sağlık konusundaki yeni hassasiyetiyle ilgili ipuçları da veriyor. Oturma alanında yeşil, yaşayan bir duvar bulunuyor. McDonald’s’ın “sürdürülebilirlik salonu” adını verdiği konsept, soyut bir sanat eseriymiş gibi görünen duvar kurguları içeriyor, daha yakından bakıldığında ise mahsüllerin modellemesinin yukarıdan görünen hali olduğunu fark ediyorsunuz. Ve kocaman keçe yaprakları sıkıca budanmış bir ormanın gölgesi gibi tavandan sarkıyor.


6. katta bulunan oldukça büyük bir oyuncak dolabı, tarih boyunca üretilmiş yüzlerce Happy Meal oyuncağı sunuyor. Eğlenceli tasarım üçgen, oval ve oyuncak blokları andıran başka geometrik tasarımlar da sunuyor. Bu sırada, çalışanlar için rahatlama ve odaklanma sağlamak amacıyla hazırlanmış “sessiz odalar”, yumuşak ve ses emici materyallerle kaplı peluş oturma odalarına benziyor. Ofis sınırlarını terk etmek istiyorsanız, çatı katındaki teras doğal ışık, yeşil alan ve muhteşem bir şehir manzarası sunuyor.


Mimarlar, sağlık odaklı bu projede başarılı olmuş gibi görünüyor – yeni genel merkez gerçekten de çalışmak için verimli bir ortam gibi gözüküyor. ABD dışındaki McDonald’s şubeleri, vegan burgerler ve hatta McNuggets sunarak doymuş yağ bakımından oldukça zengin kırmızı et ve peynir ürün serisinin ötesine geçmek için adımlar attı. Yeni genel merkezin uyandırdığı sağlıkla ilgili fikirlerin ABD menüsüne de uygulandığını görmek şahane olurdu.

Etiketler