Yeni Özellikle Withings’in Uyku Sensörü Uyku Apnesi Alanına Giriyor

Evde kullanılabilen sağlık cihazları üreten Fransız şirketi Withings, mevcut uyku sensörü matını gece uykusu süresince solunum rahatsızlıklarını izleyen ve kullanıcılarını uyku apnesine karşı uyarabilen yeni özelliklerle güncelledi.

Withings Sleep’in ana işlevi uyku döngüsünü, kalp atışlarını ve horlamayı takip etmek, sonuçları görüntülemek ve Health Mate App aracılığıyla kullanıcılara öneriler sunmak; ücretsiz bir güncellemeyle edinilebilen yeni özellikler ise bu ana işlevlerin üzerine ekleniyor.

Solunum rahatsızlıkları özelliği gece boyunca solunum sayısını, kalp atış ritmini, hareketleri ve horlamayı takip ediyor. Bu rahatsızlıklar kronik olarak haritalandırılıyor, yüksekten düşüğe doğru derecelendiriliyor ve profesyonel bakıma ihtiyaç duyan nefes alma rahatsızlıkları ile ilgili eğitim içeriğiyle tamamlanıyor.

Şirket, bu yeni özelliklerin uyku apnesini tespit etmede ve anlamada daha iyi bir araç olarak kullanılabileceğini söyledi; şirket aynı zamanda, bu yılın sonuna kadar Withings Sleep’e uyku apnesi tespit işlevi getirmeyi hedeflediğini ve FDA ve CE’den düzenleyici makam onaylarını beklediklerini de belirtti.

Peki bu neden önemli?

ABD Ulusal Uyku Vakfı’nın (National Sleep Foundation) açıkladığına göre, uyku apnesi olan 22 milyon Amerikalının beşte dördü durumun farkında değil ve durumu horlamaya yoruyor. Günlük halsizliğin ve enerji düşüklüğünün yanı sıra, kişinin kardiyovasküler sağlığını, diyabeti, kiloyu ve akıl sağlığını da etkileyebiliyor.

Withings’in başkanı Eric Carreel yaptığı bir açıklamada, ‘Yaygınlığına ve ciddi sonuçlarına rağmen, günümüzde uygulanan testler klinik ortamlara ve uyku laboratuvarlarına hapsolduğu için uyku apnesi çoğunlukla fark edilmiyor.’ dedi. ‘İnsanların solunum rahatsızlıklarının yoğunluğunu takip edebilmelerini sağlayarak uyarı işaretlerini erkenden tespit edebilmelerine yardımcı oluyoruz. Bu duyuru, tıbbi kullanıma uygun analizi eve getirme misyonumuzu güçlendiriyor ve bu yılın sonuna kadar uygulamaya koymayı hedeflediğimiz uyku apnesi tespitinin tıbbi sertifikasına doğru atılan ilk adım.’

Etiketler