İspanyol Şirket Müşterilerin Kendi Gözlüklerini Tasarlamasına Olanak Veriyor

Barselona’daki güneş gözlüğü şirketi FOS, müşterilerin %100 geri dönüştürülmüş atıktan kendi güneş gözlüklerini tasarlamasına olanak tanıyor. Müşteriler, kendilerine özel ürünlerini yapmak için farklı miktarlarda renkli plastik tabakalar (flakes) seçiyor.

Güneş gözlükleri çevre dostu olarak tasarlandı. Menteşeler ve vidalar dahil tek bir malzemeden yapıldı. FOS, çerçeveleri onarıyor ve vidaları değiştiriyor. Buradaki amaç ise güneş gözlüklerinin tamamen geri dönüştürülebilir olması. Müşterilerin kullanmadıkları takdirde güneş gözlüklerini geri getirmesi isteniyor, böylece gözlükler tekrar geri dönüştürülebiliyor.

Şirket, müşterilerin bir saatten daha az bir sürede kendi ürünlerini üretebildikleri atölyelere ev sahipliği yapıyor.

Kimi perakende şirketleri geri dönüşüm döngüsüne ilişkin daha başarılı. Geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıyorlar, tamir seçeneği sunuyorlar ve müşterileri ürünleri atmak yerine geri dönüştürmeye teşvik ediyorlar. FOS ise bu fikri bir adım öteye taşıyor. Müşterilerin üretim sürecinin bir parçası olmasına olanak tanıyarak, onları ürün üretimi için gereken çaba ve enerjiye daha duyarlı hale getiriyor. Bu, perakende alanında sıklıkla gördüğümüz kişiselleştirme trendine ilişkin ilginç bir yöntem.

Etiketler