Papa’nın Muhafızlarının Kaskları 3 Boyutlu Baskıyla Üretiliyor

500 yıl ve 40 papadan sonra İsviçreli Muhafızlar (Swiss Guards), klasik metal kasklarını terk ediyor ve plastikten yapılan 3D baskı kaskları benimsiyor.

Peki neden 3D baskı bu kadar uzun süredir Vatikan geleneğinin bir parçası olan kasklarda kullanılıyor? Sonuçta İsviçreli Muhafızlar 1500’lerden beri mevcut. Bu yeni PVC kaskları çok hafif ve UV ışınlarına dayanıklı. Bu nedenle, sıcak Roma yazlarında ısınıp muhafızları yakabilen geleneksel çelik versiyonlardan daha rahatlar. Ayrıca suya dayanıklılar ve bu yüzden paslanmayı önlemek için sürekli cilalanmaları gerekmiyor.

Yeni kasklar, HP’nin son üretilen parçaları hızlı bir şekilde imal etmek isteyen kurumsal müşterilere yönelik ticari 3D baskı ürünü “Multi Jet Fusion” teknolojisi kullanılarak üretildi. 1.000 dolara ucuz diyemesek de, yapımı 100 saat süren ve 2.000 dolar değerinde olan geleneksel modelden daha ucuz diyebiliriz. Buna karşın, basılı model sadece 14 saat içinde erimiş PVC’den üretiliyor ve “Savaşçı” olarak bilinen Pope Julius II’nin – kendisi muhafızlığı 1506 yılında kuruluyor – arması ile tamamlanıyor.

Tasarımda ise değişen bir şey yok: Yeni versiyon için temel oluşturacak 3D modeli yaratmak için orijinal kasklar tarandığından dolayı 3D baskı kasklar aynı dokuya sahip ve orijinalleri gibi görünüyor. Son ürün aslında iki versiyonu kapsıyor: metalden yapılmış gibi görünen “gün” modeli ve kırmızı tüyleri olan siyah bir tören kaskı. Her ikisi de geçtiğimiz yıl İsviçreli Muhafızların (Swiss Guards) komutanı Cristoph Graf tarafından sunuldu.

Neredeyse ayırt edilemez olsalar da, Savaşçı Papa’nın bu yeni versiyonlarla ilgili ne düşüneceğini hayal etmek oldukça eğlenceli.

Etiketler