Tesco, Yiyecek İsrafıyla Mücadele Etmek ve Hayır Kurumlarına Yardım Etmek İçin Aşçılık Okulları Açıyor

Önde gelen İngiliz süpermarket zinciri Tesco, ülke çapında yiyecek israfını azaltacak, hayır kurumlarına ve gönüllü kuruluşlara yardım edecek Community Cookery Schools’u başlatmak için yemek dağıtımına yönelik yardım kuruluşu FareShare ve ülkenin en tanınmış şeflerinden biri olan Jamie Oliver ile işbirliği yapacak.

Üreticilerin her yıl 43.000 ton ihtiyaç fazlası gıdayı yeniden dağıtmasına rağmen yaklaşık 100.000 ton yenilebilir yiyecek israf oluyor.

2012’den bu yana Tesco ile FareShare birlikte çalışıyor ve her hafta 7.000’den fazla hayır kurumuna 300.000 öğünün eşdeğerinden fazlasını bağışlıyor.

Tesco ve diğer perakendeciler tarafından bağışlanan yiyecekler, çocuk kahvaltı evleri, aile içi şiddet barınakları ve evsizler gibi gruplar arasında paylaştırılıyor.

The Guardian gazetesi, yerel makamlarla ve hayır kurumlarıyla birlikte çalışan 1.000’den fazla aşçı olduğunu ve bu yeni programla, aşçıların bağışlanan yiyeceklerden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için Oliver ve Tesco ile birlikte çalışan diğer şefler tarafından hazırlanan tarifleri öğreneceklerini bildirdi.

Tesco CEO’su Dave Lewis, “İhtiyaç fazlası yiyecek bağışları ihtiyacı olan insanlar için büyük fark yaratabilir, ancak aynı zamanda belirli bir ürünün beklenmedik, sıra dışı veya büyük miktarlarıyla karşı karşıya kalan aşçılar için zorluklara da sebep olabilir.” dedi.

“Jamie’nin yardımıyla, hayır kurumlarına aldıkları bağışlarla daha fazlasını yapabilmeleri için ilham verebileceğimize, onları eğitebileceğimize ve destekleyebileceğimize inanıyoruz.”

Oliver, çok satan kitaplarıyla, sunduğu popüler televizyon programlarıyla, kendi yarattığı çeşitli ürünlerle ve restoran zincirleriyle İngiltere’nin en yüksek profilli şeflerinden biri.

2005 yılında sunduğu Jamie’s School Diaries adlı televizyon dizisi, Güney Londra’daki bir okulun yetersiz finansmanını, öğrencilere sunulan yemeklerin besin değerinin düşüklüğünü ve bunların yol açtığı sağlık sorunlarını ve sosyal problemleri araştırdı. Bu, okul yiyeceklerinin kalitesi hakkında ulusal bir tartışma başlattı ve hükümet politikasında değişikliklere yol açtı.

Yeni program hakkında konuşan Oliver, “Tesco ve FareShare’in yiyecek israfını azaltmak için hazırladıkları bu projeye katılmak harika. Bu tarifleri, bu harika aşçıları en çok ihtiyacı olan insanlar için lezzetli ve dengeli yemekler yaratabilmelerini sağlayacak bilgilerle donatmak için hazırladım.” dedi.

FareShare CEO’su Lindsey Boswell ise şunları ekledi: “Tesco’nun desteğiyle, FareShare her hafta ihtiyacı olan yüz binlerce kişiye yiyecek sağlamak için ülke genelindeki yardım kuruluşlarıyla birlikte çalışıyor.”

“Bu hayır kurumlarının çoğu, halihazırda fazlasıyla deneyimi olan, yalnızca bazı yeni fikirlere ihtiyaç duyan ya da beslenme ve besinlerin ölçeklendirilmesi konusunda temel bilgilerden faydalanabilecek aşçıların yaptığı yemekleri sunuyor.”

Ocak ayın başlarında, Environmental Audit Committee tarafından yayınlanan bir rapor İngiltere’deki yaklaşık iki milyon insanın yetersiz besleniyor olabileceğini vurguladı ve açlık için yeni bir bakan (minister for hunger) atanmasını önerdi.

Etiketler