Ping An Good Doctor, Çin’deki Bir Dakika Kliniklerinin Ticari Faaliyetine Başladı

Geçtiğimiz yıl, Çin’deki sağlık hizmeti ekosistemi platformu Ping An Good Doctor, Şangay dışındaki Wuzhen Scenic Area’da “Bir Dakika Klinikleri” adlı yapay zeka kullanan ve hastaları Ping An Good Doctor’ın medikal ekibindeki bir klinik tedavi uzmanı ile birleştiren çalışansız klinikleri test etti. Geçtiğimiz hafta ise şirket, Bir Dakika Klinikleri’ni Çin’deki 8 kente yerleştirdiğini, yaklaşık 1.000 birim için hizmet sözleşmesi imzaladığını ve 3 milyondan fazla kullanıcıya sağlık hizmeti sağladığını duyurdu.

Klinikler şu anda 2.000’den fazla hastalık için çevrimiçi muayene hizmeti sunuyor ve kullanıcılar için uluslararası standarttaki bir doğruluk seviyesi ile on binlerce sağlık sorusuna anında yanıt verebiliyor.

Bir Dakika Kliniklerinin her biri, 100 kategoriden fazla kronolojik olarak sıralanmış (kalitesini koruması için), soğutulmuş ilaca sahip. Eğer bir kullanıcı kabinde depolanmamış olan bir ilaca ihtiyaç duyarsa, Ping An Good Doctor’ın uygulaması aracılığıyla ilacı çevrimiçi olarak satın alabiliyor ve yakınında bulunan işbirliği içindeki eczanelerin sağladığı bir saat içinde ilaç teslimatı hizmetlerinden yararlanabiliyor. 

Bir Ping An Good Doctor sözcüsü, “Şirketin Bir Dakika Klinikleri, doğru ve verimli olan çevrimiçi danışmanlık hizmetlerine sahip. Ping An Good Doctor’ın dünya lideri teknolojisi ‘Yapay Zeka Doktor’un (AI Doctor) rolü çok önemli. ‘Yapay Zeka Doktor’, 200’den fazla yapay zeka uzmanın bulunduğu Ar-Ge ekibi tarafından geliştirildi ve 300 milyondan fazla muayene verisi topladı. Hastalar Bir Dakika Klinikleri’nde muayene hizmetini kullanırken, ‘Yapay Zeka Doktor’ gerçek bir doktor gibi davranıyor ve ön tanı önerisi sağlamadan önce kullanıcıların semptomlarını ve hastalık geçmişini topluyor. Sonrasında ise gerçek bir doktor muayene sürecinin tamamının doğruluğunu garantilemek için ek önerilerle muayeneye katılıyor.” diyor.

Wuzhen’deki Xizha bölgesinde yer alan Dingtai Eczanesi’ndeki Bir Dakika Kliniği muayene için gelen sakinler ve turistler arasında çok popüler. Wuzhen’de yaşayan Liu adlı sakin, “Son günlerde hava soğuktu ve çocuğum hastalandı. Ben de Bir Dakika Kliniği’ni denemeye karar verdim. Çevrimiçi doktorlar mükemmel ve ayrıca kayıt ve sıra bekleme zamanından kazandırıyor.  Bununla birlikte Bir Dakika Klinikleri 24 saat açık ve geceleri ilaç alınabiliyor. Bu tür hizmetler popüler olduğu takdirde hayat çok daha kolay olacak.” diyor.

Halka açık alanlara ve eczanelere yerleştirilmesinin yanı sıra, on binlerce çalışana hizmet vermek üzere Şangay’ın Jiading bölgesindeki Volkswagen fabrikasına Bir Dakika Klinikleri standı yerleştirildi. Bu klinik, Volkswagen çalışanlarının çalışmalarını öğrendikten sonra yaralanmalar ve morluklar için ilaçlar sundu.

Animasyon, Çizgi Roman ve Oyun (ACG) tarzında tasarlanan, bir video paylaşma websitesi şirketi olan BiliBili merkezindeki Bir Dakika Kliniği, şimdiye kadar çalışanlara yaklaşık 4.000 sağlık hizmeti sağladı. Bu hizmetler çalışanlara zaman kazandırıyor, merkezlerdeki geleneksel revir ve sağlık personelinin (2 doktor ve 2 hemşire) yerini alıyor ve şirketin maliyetlerini önemli miktarlarda azaltıyor. 

Etiketler