SpaceX Çalışanlarının %10’unu İşten Çıkaracak

SpaceX, iki çok pahalı proje ile mücadele ederken 6.000 kişilik işçi gücünün %10’unu işten çıkaracak.

Elon Musk’ın roket şirketi şirketin mali durumunun sağlıklı olduğunu, ancak en hırslı planlarını hayata geçirebilmek için kesintiler yapmaları gerektiğini söyledi.

Şirket, “Müşterilerimize teslim etmeye devam etmek ve gezegenler arası uzay aracı ve küresel bir uzay tabanlı internet geliştirmeyi başarabilmek için SpaceX daha yalın bir şirket haline gelmelidir.” dedi. “Bu projelerden herhangi birini, ayrı bir girişimde olsa bile, deneyen diğer kuruluşlar iflas etmiş durumda. Bu, ekibimizin bazı yetenekli ve çalışkan üyelerine yol açmamız gerektiği anlamına geliyor.”

Şirket, “Yaptıkları her şey ve SpaceX’in misyonuna olan bağlılıkları için minnettarız.” dedi, “Bu eylem yalnızca önümüzdeki olağanüstü zorluklar nedeniyle gerçekleştirildi, aksi takdirde gerekli olmayacaktı.” İşten çıkarmalar geçtiğimiz günlerde erken saatlerde Los Angeles Times tarafından açıklandı.

SpaceX’in, NASA ile yapılan sözleşmeler aracılığıyla, Uluslararası Uzay İstasyonuna mürettebatsız ikmal yolculukları düzenleyen yükselen bir işi var. Şirket ayrıca, ABD askeri ve ticari firmalarıyla yapılan sözleşmeler aracılığıyla uyduları yörüngeye gönderiyor. SpaceX’in, rakibi Boeing ile birlikte, bu yıl içinde NASA için astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçurmaya başlaması bekleniyor.

Şirket, gönderim başına on milyonlarca dolar kazanıyor. Aralık ayında 500 milyon dolarlık hisse satışı başlattıktan sonra SpaceX’e 30.5 milyar dolarlık değer biçildi. Wall Street Journal’a göre, şirket ayrıca ilk kredi satışında geçen yıl 250 milyon dolar borç aldı. Ancak, SpaceX’in yeni ürünlerinin milyarlara mal olması bekleniyor.

Musk, eylül ayında SpaceX’in yakın zamanda Starship ve Super Heavy olarak yeniden adlandırılan ultra güçlü uzay gemisi ve roket sistemini geliştirmek için 2 milyar ile 10 milyar arasında bir meblağ harcanacağını tahmin etmişti.

SpaceX, teknolojiyi turistleri uzaya uçurmak ve potansiyel olarak bir gün insanları Mars’a göndermek için kullanmayı planlıyor. Musk, geçen yıl Japon milyarder Yusaku Maezawa’nın kendisini ve 6-8 sanatçıyı ayın etrafında gezdirmesi için “önemsiz” bir miktarda – tutar açıklanmadı- kapora verdiğini söyledi. Musk, bu gezinin en erken 2023’te yapılabileceğini tahmin ediyor.

SpaceX ayrıca dünyaya yüksek hızlı internet ışınlayabilecek bir uydu takımyıldızı geliştiriyor. SpaceX Baş Operasyon Sorumlusu (COO) Gwynne Shotwell, geçtiğimiz yıl yaptığı TED Talk konuşmasında uydu takımyıldızının yaklaşık 10 milyar dolara mal olmasını beklediğini söyledi.

Şirket, halihazırda her iki projede de ilerleme kaydetti.

İki Starlink demo uydusu geçen yıl konuşlandırdı ve SpaceX – sonunda binlerce diğer takımyıldıza katılacak ilk operasyonel uyduları – 2019 yılı içinde konuşlandırmayı hedefliyor.

Ve Musk yakın bir zaman önce Starship için tasarlanan, bu yıl Teksas’taki bir tesiste kısa test uçuşları yapmak için kullanmayı planladığı operasyonel bir modelin görüntülerini paylaştı.

Etiketler