Örnek Bir Çalışan Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Çalışan olarak kalmanın ve profesyonel merdivenleri tırmanmanın en iyi yollarından biri vazgeçilmez bir çalışan olmaktır. Problem çözücü biri haline gelmek ya da herhangi bir görevi başarıyla yerine getirebilecek kişi olmak, patronunuzun sizi fark etmesini ve sizin mutluluğunuz için çabalamasını sağlamanın sağlam bir yoludur. Sonuçta, hepimiz yöneticilerimizi etkilemek ve kuruluş için paha biçilmez biri olmak istemez miyiz?

Ancak, ayak işleri için düşünülen biri olmak ve ana görevler için çağırılan kilit takım oyuncusu olmak arasında önemli bir fark vardır. Patronunuzun gözünde vazgeçilmez olmanın temel yollarını bulmak için çeşitlilik (diversity) ve dahil etme (inclusion) uzmanı ve Mastering the Game’in yazarı Sharon Jones ile konuştuk.

İpucu 1: Size söylenen şeylerin üzerine ekleme yaparak kendinizi geliştirin

Bir yönetici talimatlar verdiğinde iyi bir çalışan bu talimatları yakından takip eder ve ona söylenenleri yerine getirir. Ancak, daha iyi bir çalışan sadece ona verilen bu talimatları takip etmekle kalmayıp, yöneticinin bir sonraki adımını tahmin edip projeyi ileri götürerek değer katacaktır. Yöneticileriniz genellike bir projenin birçok yönünü yönetmekle meşguldürler. Bu nedenle, yöneticilerinizin hem kendi işlerini hem de sizin işlerinizi yapmasını bekleyemezsiniz. Size verilen projenin her bir yönünü anlatacak zamanları olmaz. Check-in toplantıları sırasında yöneticinize ne konuda hemfikir olduğunuzu ve projedeki kendi yönünüzü geliştirmek için harcadığınız ekstra çabayı bildirin. Yetkinliğinizi kanıtladığınız takdirde yöneticiniz muhtemelen size proje yönetimi konusunda daha fazla bağımsızlık tanıyacak ve böylece biraz daha vazgeçilmez olacaksınız.

İpucu 2: “Yapabilirim” tutumuna sahip olun

Yöneticiniz için vazgeçilmez olmak istiyorsanız öne çıkmanız gerekmektedir ve kendinizi meslektaşlarınızdan ayırmanın en iyi yollarından biri, sürekli hayır diyen birinin aksine “yapabilirim” kişisi olmaktır. Yöneticiler, inanılmaz sonuçlar üreten profesyonellerin yanı sıra “yapabilirim” tutumuna sahip profesyoneller ararlar. Yöneticinizle kurduğunuz bağı güçlendirmenin en iyi yolu, talebe karşılık vermektir. Güvenilir bir kurtarıcı haline gelirseniz yöneticinizle olan ilişkiniz güçlenecektir. Gerçekçi bakmak gerekirse, her isteği tam olarak belirtildiği şekilde yerine getiremeyeceksiniz. Fakat, ilk önce evet diyerek yöneticinize olan bağlılığınızı göstermelisiniz ve ardından zamanınıza ve kaynak kısıtlamalarınıza bağlı olarak alternatif bir uygulama planı geliştirebilirsiniz. Özellikle zor durumlarda güvenilir bir şekilde sonuç iletmenin bir yolunu bulursanız yöneticiniz sizi bir kurtarıcı olarak görmeye başlayacaktır.

İpucu 3: Yöneticinizin iş yükünü hafifletin

Yöneticinizin tabağından proje eksiltmek için gönüllü olun. Check-in toplantıları sırasında, gelecek projelerle ilgili sorular sorun. Yeteneklerinize uygun bir proje olduğunu duyduğunuz takdirde kendinizi öne atın. Gerçekten vazgeçilmez olmak için yeteneklerinizin yöneticinizin yeteneklerini tamamladığı noktaları belirleyin. Eğer yöneticiniz belirli bir görevi yapmaktan nefret ediyorsa ve siz bu görevi almaya istekliyseniz, sizi olabildiğince yakınlarında tutmak isteyecektir. Dikkat edilecek bir nokta: yöneticinizin hayatını kolaylaştırmak için idari işlere zaman zaman gönüllü olmak iyi olsa da, yeteneklerinizi gösteren ve geliştiren projelerin peşinden gitmeye öncelik vermelisiniz.

İpucu 4: Yöneticinizi güncel bilgilerden haberdar edin ve yolunda gitmeyen şeyler hakkında ona bilgi verin

Yöneticiler sürprizleri sevmezler. Bu nedenle yöneticiniz için vazgeçilmez olmanın en iyi yolu, sıklıkla çalışmalarınız hakkında onu bilgilendirmektir. Bunu resmi check-inler ayarlayarak veya resmi olmayan şekilde yanına uğrayarak yapabilirsiniz. Ayrıca, bilgileri e-posta ile de gönderebilirsiniz. Ofis kültürünüz, güncelleme için uygun yöntemi belirler fakat ne sıklıkla olduğu önemlidir. Bununla birlikte, karşılaştığınız bir problem olduğu takdirde, erken bir aşamada ele alınabilmesi için bunu yöneticinize bildirmelisiniz. Unutmayın, söz konusu iş olduğunda kimse sürprizlerden hoşlanmaz.

Etiketler