Dell 6 Yıldan Sonra Tekrar Borsada

Dell, şirketin kurucusu ve CEO’su Michael Dell tarafından 2008 ekonomik krizinden bu yana en büyük hisse alımı ile özel hale dönmesinin ardından yaklaşık altı yıl sonra Cuma günü hisselerini halka açtı.

Hisselerini geri aldıktan sonra, Dell’in %81 hissesini elinde tuttuğu yazılım firması VMware’in finansal performansını izlemesinin ardından, bilgisayar üreten firmanın hisselerinin New York Borsası’nda “DELL” sembolü ile satışına başlandı. Hisse ve nakdin devrede olduğu olduğu anlaşmanın değeri yaklaşık 24 milyar dolar seviyesindeydi.

Hisselerin geri alınması Dell’in geleneksel ilk halka arz (IPO) sürecini atlamasına imkan vererek yatırımcıların, şirketin 52.7 milyar dolarlık borcu hakkındaki potansiyel sorgusunu engelledi.

Refinitiv verilerine göre Dell hisseleri Cuma günü açılışı 46 dolardan yaptı ve piyasa değeri 16 milyar dolara ulaştı.

Şirket, ilk internet üzerinden kişiye özel yapılandırılmış bilgisayar üretimi ve Asyalı parça üretici ve tedarikçileri ile çalışarak en düşük üretim maliyetinin sağlanmasıyla birlikte 2000’lerin başında inovasyon açısından model olarak algılanmıştı.

Fakat; tablet bilgisayarlara, akıllı telefonlara, müzik çalarlar ve oyun konsolları gibi ilgi çeken tüketici elektroniklerine olan büyük geçişi kaçırarak 2012’nin son çeyreğinde satışlarında %10’un biraz üzerinde bir düşüş yaşadı.

Bu gidişat Michael Dell’i şirketin hisselerini geri satın alarak, satın alımlara odaklanmasını, Dell’i; yalnızca bilgisayar üreticisi olmaktansa, depolamadan sunuculara ve ağ hizmetlerinden siber güvenliğe kadar birçok hizmeti sunan bir bilgi teknolojileri şirketine dönüştürmeye zorladı.

Bu stratejinin Hewlett Packard Enterprise’dan 2016 yılında ayrılan HP ile tam zıtlık gösterdiğini söyleyebiliriz. HP’nin bu kararının altında, servis ve donanıma iki farklı şirket tarafından odaklanılmasının çeviklik yaratacağı öngörüsü vardı.

Fakat artık şirketlerin bulutta bulunan bilgi işlem altyapılarına hizmet alırken ihtiyaçlarını tek bir bir firma ile çözme tercihi (one-stop shop) Dell’in stratejisini destekler nitelikte.

Dell, son çeyrekte %15 gelir artışı gösterdi ve 2019’da 90.5 milyar dolar ile 92 milyar dolar arası bir gelir beklediğini belirtti.

Canalys verilerine göre şirket, dünya bilgisayar piyasasındaki rakipleri olan HP (%23) ve  Lenovo’dan (%21) sonra %17’lik paya sahip.

Etiketler