3D Baskı ve Yapay Zeka Teknolojisi, Sanat Eserlerinin Çoğaltılmasında Kullanılıyor

Yapay zekanın konuşmaları ve görüntüleri taklit etmek üzere kullanılması birçok tartışmanın konusu oldu. MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan bir ekip, resimleri çoğaltan yeni bir sistem geliştirdi. RePaint olarak adlandırılan sistem, 3D baskı ve derin öğrenmeyi bir arada kullanılıyor.

2D yazıcılar genellikle resimlerin çoğaltılmasına yardımcı oluyor olsa da, bunlar dört mürekkepten oluşan sabit bir set kullanıyor. Bu renkler genellikle, deniz mavisi, macenta, sarı ve siyah oluyor. MIT’teki araştırmacılar, “renk-konturlama” olarak adlandırılan bir teknik ile daha kapsayıcı bir renk spektrumu yakalayabileceklerini fark etti. 10 farklı şeffaf mürekkepten oluşan bir paletten baskı yapmak üzere 3D bir yazıcı kullanmak, renkleri daha tutarlı gösteriyor. Buna ek olarak, renkler yüzeyde neredeyse görünmeyen üç boyutlu desenlerle ortaya çıkıyor. Derin öğrenmeye sahip bir yapay zeka algoritması, mürekkep renklerinin doğru kombinasyonunu seçmek üzere orijinal eserlerin fotoğraflarını analiz ediyor. Bu yöntem, bir görselin daimi tonlardan ziyade çok sayıda minik renkli nokta tarafından oluşturulduğu yarım tonlama isimli ikinci bir teknik ile birleştiriliyor. Bu iki tekniği birleştirerek araştırmacılar, renklerin nüanslarını yakalamayı başardılar.

Araştırmacılara göre elde edilen sonuç, renk doğruluğu (en gelişmiş fiziksel modellerden 4 kat daha fazla) oldu. Standart baskılardan farklı olarak, kopya eserin rengi, yerleştirme veya oda aydınlatmasına bakılmaksızın orjinaline sadık. Şu anda reprodüksiyonlar yaklaşık olarak bir kartvizitin boyutlarında. Bunun nedeni ise baskıyı tamamlama süresi ve masrafı. Gelecekte ekip daha büyük resimleri daha verimli bir şekilde yapabilmek için ticari 3D yazıcıları kullanmayı umuyor.

RePaint gelecekte perakende satış için ve orijinallerin müzelerde yıpranmasını korumak için sanat eserlerini çoğaltmaya yardımcı olabilir. Bu ise sanatçılar, galeriler ve satıcılar için yeni perakende fırsatları yaratabilir. 

Etiketler