2018 Yılının En Çok İndirilen iOS Uygulamaları

Sosyal medya, yılın en çok kullanılan uygulamalarına hükmetti.

Geçtiğimiz günlerde Apple, 2018 yılının en çok indirilen iPhone uygulamalarının listesini açıkladı. Listenin başında sırasıyla YouTube, Instagram, Snapchat, Messenger ve Facebook bulunuyor.

Listenin 6. sırasında kullanıcıların kendilerine benzeyen bir emoji oluşturmasına olanak tanıyan Snapchat’in sahip olduğu uygulama Bitmoji bulunuyor. Bu uygulama geçtiğimiz yılın en çok indirilen uygulamasıydı.

Gizlilik sorunları, verinin kötüye kullanımı ve yanlış bilgilendirme gibi konulara ilişkin eleştirilere maruz kalan Facebook gibi bazı sosyal medya şirketleri için zorlu bir yıl oldu. Bununla birlikte, Facebook’un ana uygulaması ve şirketin sahip olduğu diğer iki uygulama (Instagram ve Messenger) en çok indirilenler listesinde ilk beşe girdi.

Snapchat ise bu yıl, kullanıcıların büyük ölçüde eleştirdiği tartışmalı yeni tasarımı ve popüler özelliklerinin çoğunu kopyalayan Instagram’la aralarındaki artan rekabet gibi zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Selfie düzenleme aracı Facetune (3.99 dolar) en popüler ücretli uygulama (paid app) oldu. Videolara ve fotoğraflara hoş efektler eklemenize izin veren Kirakira+ (0.99 dolar) ise ikinci sıradaydı.

Apple, uygulamaların kaç kez indirildiğini açıklamayı reddetti.

Oyun alanında, oldukça popüler olan Fortnite’ın listenin başında olması sürpriz olmadı. İkinci sırada ise oyuncuların bir labirentten düşen bir topa yön verdiği oyun Helix Jump bulunuyor. Onu takip eden oyun ise oyuncuların bir balonu engellerden koruduğu Rise Up oldu.

Etiketler