Söylentilere Göre, Facebook Çalışanları Öylesine Paranoyaklaştı Ki, Şirket Hakkında Konuşmak İçin Kullan At Telefonlar Alıyorlar

BuzzFeed News’a konuşan eski bir kıdemli çalışanın söylediğine göre, Facebook için kabus gibi geçen, bilgi sızıntıları ve hasar verici ifşalarla dolu bu yılın ardından, çalışanlar birbirleriyle şirket hakkında konuşmak için kullan at telefonlar kullanmaya başladı.

BuzzFeed News, Facebook içinde giderek artan ve çalışanları şirketteki gelecekleri hakkında düşünmeye iten bir huzursuzluk var. Çalışanlar BuzzFeed’e Facebook’un skandallarla geçen yılının çalışanları ikiye ayıran olumsuz bir iç atmosfere sebep olduğunu söyledi: bir yanda Facebook’un geleneksel yönetimine sadık olanlar var, diğer yanda ise “daha büyük bir kurumsal çöküşe” hazırlananlar bulunuyor.

Aynı kıdemli Facebook çalışanının BuzzFeed’e söylediğine göre, “giderek büyüyen bir paranoya var” ve kullan at telefonlar bu kültürün bir semptomu.

Bir Facebook sözcüsü BuzzFeed News’e bunun “zorlu bir zaman” olduğunu ve “yüz yüze gelinen sorunlar hakkında ilerleme kaydetmek konusunda her zamankinden daha azimli” olduklarını söyledi.

Facebook’un etrafını saran skandallar sabit bir duruma geldi: Kullanıcı verisi siyasi reklam amacıyla kötüye kullanıldı ve bu Cambridge Analytica skandalına yol açtı. Kullanıcıların verisi hackerlar tarafından çalındı. Kullanıcılar hesaplarını siliyorlar. Yönetim, anti-Semitik komplo teorilerine oynayarak Facebook karşıtı söylemi George Soros ile ilgili söyleme bağlamaya çalıştı. İnsanlar Mark Zuckerberg ve Sheryl Sandberg’i yönetimdeki pozisyonlarından istifa etmeye çağırıyor.

BuzzFeed’in bu haberi şirket hakkında yapılan büyük ifşalardan biriyle aynı günde çıktı: İngiliz Parlamentosu sosyal medya şirketlerinin üçüncü parti şirketlerle olan ilişkilerini ve bu şirketlerin veriye ulaşımını detaylıca ele alan gizli dosyaları kamuya açtı.

Etiketler