Hollandalı Kızın Gasp Edilen Parti Daveti İsyan Endişelerine Neden Oldu

Her şey küçük bir Hollanda şehri olan Katwijk’te yaşayan 15 yaşında bir kızın tüm arkadaşlarını bir Snapchat mesajıyla evine çağırmasıyla başladı.

Ancak bir kişinin daveti Facebook’ta paylaşmasının ardından ülkenin farklı yerlerindeki binlerce kişinin ilgisini çekince, kızın planları bir kabusa dönüştü.

Belediye başkanı, partinin gasp edildiğini söylüyor. Söylenenlere göre kız saklandı ve parti iptal edildi.

Polis, internette yayılan ve isyanla sonuçlanan partinin tekrar etmesinden korkuyor.

2012 yılının eylül ayında, Hollanda’nın kuzey şehri Haren’daki bir genç kız on altıncı doğum günü için hazırladığı davetiyeyi Facebook’ta herkese açık olarak paylaştığında, toplanan 4.000’e yakın kişinin dağılması için polisin gelmesi gerekmişti.

Hollywood’un kontrolden çıkan bir parti hakkında yaptığı komedi filminin ardından, bu partiye Project X Haren adı verilmişti.

Genç kızın partisi nasıl “gasp edildi”?

Her şey bir Snapchat mesajıyla başladı.

“Cuma günü benim evimde, herkes davetli. Gelecekseniz, geleceğinizi ve kimi getireceğinizi lütfen bana söyleyin.”

Bir şekilde, genç kızın bu mesajı Facebook’ta “Parti! Katwijk’te!” şeklinde paylaşıldı. Bu mesaj WhatsApp gruplarında da paylaşıldı.

Genç kızın amcası Marcel, yerel televizyona genç kızın bu mesajla hiçbir ilgisi olmadığını, kızın arkadaşlarından birinin davetin internette yaymaya karar verdiğini söyledi.

Katwijk’in yalnızca birkaç yüz sakini var, bu nedenle sekiz binin üzerinde kişi gelmeyi planladıklarını söylediğinde ve diğer yirmi bin kişi ilgilendiğini belirttiğinde, polis ve yerel yetkililer harekete geçmeye karar verdi.

Wim Hillenaar’a göre, güneydeki Brabant eyaletindeki yerel bölgenin belediye başkanı Wim Hillenaar’a göre, genç kızın mesajı bilinmeyen kişiler tarafından “gasp edildi”.

Hillenaar, yerel otoritelerin ve polisin her türlü senaryoya hazırlandığını söyledi.

Genç kızın amcası kızın saklandığını söyledi.

Etiketler