Montreal’deki Doktorlar Tedavi İçin Sanat Müzesi Ziyaretleri Yazacaklar

Kahkaha en iyi ilaç olabilir fakat kültür de sağlığa oldukça iyi geliyor. Doktorların, depresyondan diyabete ve kronik hastalıklara kadar çeşitli rahatsızlıklardan muzdarip hastalara, ücretsiz sanat müzesi ziyareti reçete etmelerine olanak tanıyacak Kanada’nın Montreal şehrindeki yeni bir girişimi teşvik eden düşünce de tam olarak bu.

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi genel müdürü olan Nathalie Bondil’in, Montreal Gazette’de yayınlanan tahminine göre, “20. yüzyılda fiziksel aktivite sağlık için ne anlama geliyorsa 21. yüzyılda kültür o anlama gelecek.”

Yenilikçi kurum, sanat ve sağlık arasındaki ilişkiye odaklanmış durumda. Kurum; ziyaretçilerin kendilerini yaratabildikleri, bir sanat terapisti tarafından denetlenen bir topluluk stüdyosu olan Art Hive’ı ve sanat aracılığıyla sağlığı teşvik eden programları oluşturdu. Bunların yanında, müze ziyaretlerinin sağlığa ilişkin yararları konusunda hekimlerle birlikte araştırmalar gerçekleştirdi ve tıbbi bir konsültasyon odası yarattı.

Şimdi bu kurum, üye hekimlerin sanat reçeteleri yazmalarına olanak sağlamak için Fransızca konuşan doktorların oluşturduğu bir topluluk olan Médecins Francophones du Canada ile güçlerini birleştiriyor. Tıbbi topluluğun başkan yardımcısı Hélène Boyer, Gazette’ye yaptığı açıklamada, “Sanat terapisinin fiziksel sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerine dair kanıtlar her geçen gün çoğalıyor. Sanat, kortizol ve seretonin seviyelerimizi artırıyor. Bir müzeyi ziyaret ettiğimizde kimi hormonlar salgılıyoruz ve bu hormonların sağlığımız üzerinde büyük etkileri var.” diyor.

Boyer, sanatın insanlar üzerinde egzersize benzer bir etkisi olduğunu söylüyor: “80’lerden beri hastalarımıza egzersiz veriyoruz çünkü tam olarak aynı hormonları artırdığını biliyoruz.” Boyer, müze ziyaretlerinin her yaştan hastanın sağlığına iyi geleceğine ve yaşlılar gibi egzersizden zarar görebilecek kişiler için bir alternatif sunacağına inanıyor.

Bununla birlikte Boyer, sanatın hem fiziksel hem de zihinsel hastalıklardan muzdarip kişilere yardımcı olabileceğini iddia ediyor. “İnsanlar bu tarz bir uygulamanın sadece zihinsel sağlık sorunları için olduğunu düşünüyor. Fakat bu yanlış.” diyor.

Müze, doktorların bir hastaya ve bakıcılarına yılda 50 ücretsiz ziyaret reçete etmesine olanak tanıyacak. Her bir reçete, iki yetişkin ve 17 yaş veya altındaki iki çocuk için girişe izin verecek. Böylece kültür reçetesi, hastalığa yakalanmış olan kişiler için iyileştirici olmasının yanında, hastalara eşlik eden ziyaretçiler için koruyucu bakım görevi görebilecek.

ABD’de, Ulusal Sanat Vakfı, on yıldan fazla bir süredir kültürü tedaviye yönelik çabalara entegre etme üzerine sağlık çalışanlarıyla birlikte çalışıyor ve birçok hastane, bunun yararlı etkilerini kabul ediyor. New York’taki Harlem Hastanesi’nde bulunan restore edilmiş duvar resimlerine ilişkin 2012’de yayınlanan bir New York Times makalesinde, sağlık hizmeti tasarımında uzmanlaşmış bir mimar olan Chuck Siconolfi, sanatın herhangi bir radyolojik cihaz veya herhangi bir neşter kadar sağlığa hizmet ettiğini belirtti.

Etiketler