eBay, Amazon’u İzinsiz Şekilde Değerli Satıcılarına Ulaşmakla Suçluyor

eBay Inc, yüksek değerli satıcıları kendisine çekmek için eBay’in dahili e-posta sistemine gizlice girdiğini iddia ederek e-ticaret rakibi Amazon.com’a dava açtı.

San Jose’deki eyalet mahkemesinde yapılan resmi şikayete göre, Amazon’un yasa dışı faaliyetleri “geniş kapsamlı saldırgan ve vicdansız bir tutumun bir parçası gibi görünüyor.”

Amazon ise bu konuda yorum yapmayı reddetti. Şirket, eBay avukatlarının Amazon’a bir ihtarname göndermesinin ardından ortaya çıkan eBay iddialarını araştırdığını söyledi.

eBay, Amazon’u, eBay üye e-posta sistemine sızarak ve bilgileri kullanarak dünyanın dört bir yanındaki satıcıları izinsiz şekilde sitesine davet etmekle suçladı. San Jose merkezli şirket, iddia edilen uygulamanın hizmet şartlarını ihlal ettiğini söyledi.

eBay ve Amazon, siteleri üzerinden satış yapan bağımsız satıcılara güveniyor. Amazon’un eBay’den daha çok müşterisi, daha çok satıcısı ve daha hızlı bir büyüme oranı olsa da bazı satıcılar, tamamen bir pazaryeri (marketplace) olduğundan dolayı (eBay’in, Seattle merkezli Amazon gibi satışlar için satıcılarıyla rekabet etmediği anlamına geliyor. ) eBay platformunu tercih ediyor.

Bu davada, sözleşme ilişkilerine ve Kaliforniya’nın ceza kanunu ve işletme ve meslekler kanununu ihlallere ilişkin iddialar bulunuyor. eBay, Amazon’u üye-satıcıları ele geçirmekten alıkoyan bir mahkeme emrinin yanı sıra maddi tazminat talep ediyor.

Etiketler