SpaceX’in Big Falcon Rocket’i ile Aya Gidecek İlk Özel Yolcu Yusaku Maezawa ile Tanışın

Japon milyarder ve girişimci Yusaku Maezawa, SpaceX’in Big Falcon Rocket’i (BFR) ile (2023 yılı için planlanan 380.000 km’lik yolculuk) aya gönderilen ilk bireysel vatandaş olacak.

Şirketin Los Angeles yakınlarındaki merkezinde gerçekleştirilen SpaceX etkinliğinde duygusal ve heyecanlı bir konuşma yapan Maezawa, “Ay’a gitmeyi seçiyorum” diye haykırdı.

SpaceX BFR’yi başarıyla test eder ve geliştirirse (ki bu uzun bir yol) Maezawa, ABD tarafından yürütülen 1972 Apollo görevinden bu yana aya yolculuk yapan ilk kişi olacak. Şimdiye kadar ayda bulunmuş insan sayısı sadece 24. SpaceX’e göre bu yolculuk yaklaşık bir hafta sürecek ve dünyaya geri dönülmeden önce ayın yüzeyine 200 km kadar yaklaşılacak. Duyurudan sonra röportajlarla yaptığı bir soru cevap seansı sırasında Musk, Maezawa ile ilgili olarak “Bence o inanılmaz bir maceracı.” dedi.

Maezawa, olası kariyerler listesinde bulunan hemen hemen her şeyi yaptı. Kendisi bir girişimci, müzisyen, tasarımcı, sanatçı, koleksiyoncu olmasının yanında çevrimiçi moda perakendecisi olan Zozotown’ın kurucusu ve CEO’su.

“Bu benim hayatım boyunca hayalini kurduğum bir şeydi. Çocukluğumdan beri ayı çok sevdim, sadece aya bakmak bile hayal gücümü genişletirdi. Her zaman orada ve ilham vermeye devam ediyor.” dedi.

Maezawa, deneyimlerini yansıtacakları uzay ve aydan ilham alan eserler yaratmaları için uçuşa giderken 6 ila 8 sanatçıyı beraberinde götürmek isteğini söyledi. Maezawa projeyi #dearMoon olarak adlandırıyor. “Onların başyapıtları hepimizin içinde var olan hayalpereste ilham verecek.” diyor ve onunla birlikte yolcuğula kimlerin katılması gerektiğine karar veremediğini ekliyor. Müzisyenler, fotoğrafçılar, ressamlar ve mimarların bir karışımı olmasını istiyor.

BFR Maezawa’yı uzaya göndermeden önce SpaceX’in başarması gereken çok şey var ve önemli miktarda bir sermayeye sahip olması gerekiyor. Şimdilik SpaceX’in kaynaklarının sadece %5’i BFR’a adandı. BFR’ın geliştirilmesi için gereken maliyetin 5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Maezawa da, Musk da ödediği miktarı açıklamıyor olsa da Musk, “çok fazla” ödediğini belirtti.

BFR henüz oluşturulmadı. Musk, projenin başarısının, ödeme yapan müşteriler dahil olmak üzere gelir kaynaklarına bağlı olacağını söyledi. BFR 100 kişiyi alabilecek olsa da Musk, ilk insanlı uçuşta ekstra malzeme ile birlikte bir düzine insan olmasının mantıklı olduğunu söyledi.

Musk, geçtiğimiz günlerde BFR hakkında başka birkaç ayrıntı daha açıkladı. Gösterilen BFR tasarımı, Mars’a 100 metrik tonluk bir yük götürme becerisine sahip olacak 118 metre uzunluğunda iki aşamalı yeniden kullanılabilir bir uzay gemisi. 

Big Falcon Rocket gezegenler arası seyahat edilebilecek sürdürülebilir bir uzay gemisi olarak tasarlandı. BFR eninde sonunda SpaceX’in Falcon 9 ve Falcon Heavy gibi diğer roketlerinin yerini alacak.

Etiketler