Amazon Prime Üyelerinin %65’i Amazon’un Bankacılık Girişimini Destekliyor

Bain’in 6.000 kişiyle yaptığı anket, geleneksel bankaların endişelendirecek bazı sonuçlara ulaştı. Amazon Prime müşterilerinin %65’i Amazon’un önerdiği ücretsiz çevrimiçi bankayı denemek konusunda istekli. Amazon’dan alışveriş yapmayan kişilerin bile %37’si Amazon’un sağladığı bankacılık hizmetlerini denemeye hazır. Amazon’un yeni pazarlara girmekten hiç çekinmediği düşünüldüğünde (ki bunun için Whole Foods’a bakmak yeterli olacaktır), bu haberler geleneksel bankaları endişelendirmeli. Araştırma raporunun belirttiği gibi:

“Araştırmamız, Amazon’un temel bankacılık hizmetlerine olan önemli talebe güvenebileceğini gösteriyor. Amazon Prime katılımcılarının (iki günde teslimat gibi avantajlardan faydalanmak için yıllık bir ücret ödeyen kişiler) %65’i Amazon’un önerdiği ücretsiz çevrimiçi banka hesaplarını; şirketin ortak markalı kredi kartında olduğu gibi, Amazon alışverişlerinde bu paranın %2’si geri iade edilirse; deneyeceğini söylüyor. Prime üyesi olmayan Amazon müşterilerinin %43’ü bu hesabı deneyeceğini söyledi. Amazon’u e-ticaret işlemleri için kullanmayan katılımcıların bile %37’si böyle bir hesabı deneyeceğini ifade etti.”

Anketin sonuçları, Mart ayında Amazon’un vadesiz hesap benzeri bir ürün yaratmak için Capital One veya JPMorgan Chase gibi bankalarla ortaklık aradığı açıklandıktan sonra yayınlandı. Durum gerçekten böyleyse – ya da Amazon bir banka haline gelecekse – geleneksel bankalar ciddi bir darbe alabilir. Bain’in araştırması aynı zamanda müşterilerin net tavsiye skoru (net promoter score) puanlamasında Amazon’a 47 verdiğine, bunun da yerel bankaların ortalama puanı olan 31’den ve ulusal bankaların ortalama skoru olan 18’den epey yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Etiketler