Carlsberg’in Plastik Atığı Azaltacak Yeni Bir Fikri Var

Bira seven çevreciler, Carlsberg’in teneke kutulardaki geleneksel tutucuları plastik kullanımını azaltan yeni teknolojiyle değiştirdiğine çok sevinecek.

Danimarkalı şirket Carlsberg, dünyada ilk olarak tanımladığı, teneke kutuların birbirlerine uhuyla yapıştırıldığı “Snap Pack”i piyasaya sürüyor. Carlsberg, yeni ambalajlamanın plastik atıkları yılda 1.200 tondan fazla azaltacağını iddia ediyor ve bu miktar 60 milyon plastik poşete eşit.

Plastik halkalar, vahşi hayata tehdit oluşturan ve artan okyanus kirliliğiyle büyük ölçüde ilintili olan teneke kutuların paketlenmesi için on yıllardır kullanılıyor.

Carlsberg Group’un CEO’su Cees ‘t Hart yaptığı açıklamada, “Sürdürülebilirlik gündemimiz konusunda ve iklim değişikliğiyle savaşabilmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi. “Çevreye en az düzeyde zarar vererek tüketicilerimize daha iyi bir bira deneyimi sunmak için sabırsızlanıyoruz.”

“Snap Pack”, 10 eylülde İngiltere’de birkaç Tesco mağazasında başladı ve eylülün sonundan itibaren diğer bazı Avrupa şehirlerinde de sunulacak. 2019’un başında da Carlsberg’in ana pazarında da bulunacak.

2050’de okyanuslardaki plastik kirliliğinin üçe katlanması bekleniyor ve iş dünyasında tek kullanımlık plastikleri ortadan kaldırmak konusunda giderek şiddetlenen çağrılar var.

Starbucks, Disney ve McDonald’s gibi şirketler plastik pipetleri sınırlamak veya tamamen kaldırmak için çalışıyor; bunun yanında Seattle gibi ABD şehirleri bunları tamamen yasakladı.

Spor giyim markası Adidas, geçen ay 2024’te yalnızca geri dönüştürülmüş plastik kullanıyor olacağını söyledi. IKEA da 2020’ye kadar mağazalarında ve restoranlarında tek kullanımlık plastik ürünleri yavaş yavaş kullanımdan kaldıracağına söz verdi.

Bu konu, 2030 yılına kadar tek kullanımlık plastik ürünlerin yasaklanmış olması için çalışan Avrupa Birliği’nde de çokça tartışılıyor.

Etiketler