Paris’teki Kentsel Tarım Çalışmaları Oldukça Hızlı İlerliyor

Paris belediye başkanı Anne Hidalgo 2014 yılında, kendi platformunun bir parçası olarak şehrin yeşil alanlarını geliştirme niyeti ile seçildi. CNN, Hidalgo’nun girişimleri konusunda iyi bir ilerleme kaydettiğini ve hem özel hem kamu şirketlerinin Paris’i biyolojik çeşitlilik ve kültürel sermaye konusunda zengin bir şehir yapma konusunda ilerlediğini belirtiyor. 2016 yılında Hidalgo’nun yönetimi, Paris’teki 247 dönümlük çatı ve duvarları 2020 yılına kadar yeşilliklerle kaplamak için çalışan Parisculteurs adlı bir kampanya başlattı.

Bu yeşilliklerin üçte biri özellikle kentsel tarım için ayrılacak. Bugüne kadar 74 kuruluş, bu muazzam büyüklükteki işletmeyi planlama konusunda belediye ile birlikte çalışmak üzere bir tüzük imzaladı. Belediye ise 500 tondan fazla bitki örtüsü üreteceği tahmin edilen 75 projeyi onayladı.

Şehrin tüm park ve yeşil alanlarından sorumlu olan Paris belediye başkan yardımcısı Penelope Komites, bir şehir manzarasının doğal dünyayı nasıl daha fazla içerebileceğini yeniden gözden geçiren diğer şehirler için Parisculteurs’ın yenilikçi bir model olacağını düşünüyor.

Komites, “Paris sadece meyve ve sebze üretmeyi değil, aynı zamanda yeni bir kensel model oluşturmayı planlıyor… Vatandaşlar, şehrin yaratımına dahil olmak ve yeşille birlikte yaşamak için yeni yollar istiyor.” diyor ve insanların nihayet anlamaya başladığını ekliyor.

“Üç yıl önce insanlar planıma güldüler. Şimdi ise vatandaşlar çatılarda ve bodrumlarda üretim yapıyorlar. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde insanlar, Parisli yaklaşımı sunmamızı istiyor.” diyor.

Komites, “Parisliler arasında şehri daha yeşil yapmaya yönelik gerçek bir çılgınlık gördük.” diyor. “Kentsel tarım Paris için gerçek bir fırsat. Biyoçeşitliliğe ve iklim değişikliğine karşı mücadeleye katkıda bulunuyor.”

Aynı zamanda bu, birçok iş imkanı anlamına geliyor. Komites’e göre, Parisculteurs 120 tam zamanlı iş yarattı. Projenin yarattığı imkanları ve heyecanı göz önünde bulundurursak, Paris’i yeşilleştirmek için 2020 son derece mütevazi bir hedef gibi görünüyor.

Etiketler