Söylentilere Göre, ABD’de Apple Music’in Spotify’dan Daha Fazla Abonesi Var

Söylentilere göre, Apple Music’in ABD’deki abone sayısı Spotify’ı geçti.

Digital Music News’a konuşan anonim bir “büyük dağıtımcı”ya göre, Apple’ın yayın servisi Spotify’ın ABD’deki toplam abone sayısını geçti. Endüstrinin içindeki bu kaynağa göre, iki servisin de ABD’de yaklaşık 20 milyon ücretli kullanıcısı var, ancak Apple Music küçük bir farkla öne geçmiş görünüyor.

Bu anonim kaynak, Digital Music News aracılığıyla, Apple Music, Spotify, Tida ve Sirius XM’i de içeren pek çok müzik servisinin ABD’deki üye sayılarını detaylı olarak açıklayan bir rapor paylaştı. Buna göre, Apple Music ABD’de ilk sırada yer alıyor.

The Wall Street Journal geçtiğimiz şubat ayında, yüzde beşlik büyüme hızını koruduğu takdirde Apple Music’in Spotify’ı geçeceğinin öngörüldüğünü yazmıştı. Görünen o ki, Apple bu yolda ilerlemeyi başardı ve öne sürülen bu formül işliyor.

Apple Music’te kullanıcılar ya üç aylık ücretsiz denemeyi kullanıyor ya da ücretli üyelik satın alıyor. Apple 9.99 dolarlık kişisel üyelik, 14.99 dolarlık aile üyeliği sunuyor ve doğrulanmış öğrenciler hizmetten ayda 4.99 dolara yararlanabiliyor. Diğer taraftan, Spotify ücretli kişisel, aile ve öğrenci planlarına ek olarak ücretsiz bir plan da sunuyor.

Apple küresel ölçekte 45 milyon ücretli üyeye sahipken; Spotify’da bu sayı 70 milyon. Ancak, Spotify’ın sunduğu indirimlere ve üyelik planlarına rağmen Apple’ın stratejisi ABD’de meyvelerini veriyor. Üye sayısının yanında, geçtiğimiz hafta Drake’in yeni albümü Scorpion’un Apple Music üzerinden bir günde 170 milyon kere dinlenmesi, Spotify’daki söylentilere göre aynı albümün 24 saat içindeki 130 milyonluk dinlenme sayısını geçti.

Bu rapora göre Apple Music şu anda yalnızca biraz önde olsa da, büyüme hızı sabit görünüyor ve Apple’ın öncülüğü giderek genişleyebilir; yani, buna şimdilik geri dönüş diyelim.

Etiketler