Fransa, Okullarda Bütün Cep Telefonlarını Yasaklayacağını Açıkladı

Fransa’nın telefon bağımlısı çocukları, eğitim bakanının geçtiğimiz hafta açıkladığı, okullarda dikkat dağınıklığı ve zorbalığa karşı alınan “detoks tedbirleri” (“detox measure”) kapsamında mobil telefonlarından ayrı kalmak zorunda.

Partisi Ulusal Meclis’te çoğunluğa sahip olan Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Eylül’de başlayacak yeni akademik yıldan önce okullarda cep telefonu kullanımını tamamen yasaklayacak bu yasayı parlamentodan hızlıca geçirmeyi umuyor.

Yasa tasarısındaki rakamlara göre, Fransa’daki 12 ve üzeri yaştaki çocukların %90’ının cep telefonu var. Fransa’daki bu çalışma, İngiltere ve İrlanda gibi ülkelerde de benzer bir yasak uygulayıp uygulamama konusunda tartışmaların başlamasına sebep oldu.

Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer LCI kanalına yaptığı açıklamada “Mobil telefonlar önemli teknolojik gelişmeleri temsil ediyor, ancak hayatlarımızı tekeline alamazlar.” dedi.

“Okuyamaz, yazamaz, sayamaz, diğerlerine saygı gösteremez ve bir takım olarak çalışamazsanız, teknoloji dünyasında yolunuzu bulamazsınız.”

İktidar parti meclis üyeleri tarafından yasa tasarısı Ulusal Meclis’e gönderildiğinde yapılan geç bir değişiklikle öğretmenler de yasanın kapsamına alındı.

UNSA öğretmen sendikasından Stephane Crochet’in de dahil olduğu bazı öğretmenler, yasa tasarısına kendilerinin de dahil edilmesini eleştiriyor. Crochet, RTL radyosuna bu yasağın erişkin yaştaki kadro adına bir hakaret olduğunu ve aynı zamanda güvenlik riski anlamına geldiğini söyledi.

Yasa tasarısının destekçileri, ilk ve ortaokula giden çocuklar arasındaki akıllı telefon kullanımının siber zorbalığı daha kötü hale getirdiğini, pornografiye ulaşımı kolaylaştırdığını ve gençlerin sosyal iletişim becerilerini geliştirmelerine engel olduğunu söylüyor.

Bakan, telefon hırsızlığını ve haraç kesmeyi engelleyebilecek, marka takıntısı konusunda dengeyi sağlayabilecek olmanın da yasa tasarısını önemli hale getiren diğer sebepler olduğunu söyledi.

Crochet, öğretmenlerin acil durumlarda kullanmak için telefona ihtiyacı olduğunu söyledi. IŞİD, takipçilerinin laik eğitimi kabul ettikleri için okulları hedef almalarını istemişti.

Etiketler