Uber, Fransa’da Uçan Taksiler Üretmek İçin Milyonlar Yatırıyor

Uber, Fransa’da uçan taksiler üretmek istiyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde önümüzdeki beş yılda Fransa’da dikey iniş/kalkış yapan tamamen elektrikli hava araçları geliştirmek için 20 milyon euroluk bir yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Uber’in Paris’te açacağı yeni araştırma ve geliştirme merkezi, şirketin Kuzey Amerika dışında açtığı ilk teknoloji merkezi olacak.

Uber yaptığı açıklamada, “Fransa, araştırma ve geliştirme alanlarındaki güçlü tarihi, birinci sınıf mühendisleri ve havacılık alanındaki özel rolüyle atacağımız bu yeni adımda bizim için harika bir ev olacak.” dedi.

Şirketin şu anda Pittsburg, Toronto ve San Fransisco’da araştırma ve geliştirme merkezleri var. Bu merkezler çoğunlukla Uber’in sürücüsüz araba teknolojisi üzerine çalışıyor. Bunun yanında bir süredir Uber’in uçan araba programı Elevate üzerine de çalışmalar yürütülüyor.

Paris’teki Gelişmiş Teknolojiler Merkezi (The Advanced Technologies Center), bu yılın sonunda açılacak ve yürütülecek çalışmalar yalnızca uçan araba teknolojisine odaklanacak.

Merkez; hava sahası yönetimi, gerçek zamanlı iletişim ağları, enerji depolama ve şarj sistemleri hakkında araştırmalar yürütecek.

Uber’in Paris’teki bir teknoloji konferansında yaptığı duyuru, daha fazla yabancı yatırım çekmek için ekonomik reformlar yapan Fransız Cumhurbaşkanı Emanuel Macron için bir destek niteliğinde.

Ancak, şirketin Fransız otoriterle ilişkileri konusunda şikayetleri var. Şirket, 2015’te lisansız sürücüleri kullanarak illegal ulaşım hizmeti sunduğu suçlamalarının ardından UberPOP isimli hizmetini durdurmak zorunda kalmıştı.

Uber’in lisansı olan sürücülerle işlettiği ana hizmeti Fransa’da hala çalışıyor.

Şirket aynı zamanda, Fransa’nın ileri gelen teknoloji enstitülerinden Ecole Polytechnique ile beş yıllık araştırma ortaklığı yapacaklarını da açıkladı.

Uber’in uçan araba programı 2016’dan beri çalışmalarını sürdürüyor. NASA geçtiğimiz yıl, bir uçan araba filosu için hava trafik kontrol sistemi geliştirerek programın partnerlerinden biri oldu.

Uber, işlerinin havacılık sektörü tarafından bozulmasını (being disrupted) önlemek için uçan arabalara yatırım yapmanın çok önemli olduğuna inanıyor. Şirket, 2023’e kadar piyasaya bir uçan araba ağı sürmek istiyor.

Etiketler