Uzaktan Çalışıyor Olsaydınız Daha Mutlu Olur Muydunuz?

Birleşik Krallık’ta dört milyondan fazla kişi evden çalışıyor. Çalışma şeklimiz değişiyor ve çoğu iş için bir ofise gitmek artık en iyi seçenek olmak zorunda değil.

Uzaktan çalışmak daha az alana ihtiyaç duyulduğu için iş verenlerin, esneklik kazandırdığı için de çalışanların menfaatine. Evden çalışanların sayısı artıyor ve süper hızlı geniş bant ve kolay internet bağlantı noktaları çalışanların ofislerine kolayca bağlanmalarına yardımcı oluyor.

1. Wi-Fi bulmak kolay

Veri paketleri daha önce çok küçüktü ve bu yüzden düzgün bir kablosuz internet bağlantısı bulmak için saatlerce dolaşmak gerekirdi. Ancak artık internet bağlantısı bulmak hiç de zor değil. Uzaktan çalışanlar rahat bir nefes alabilir.

2. Ofis çalışanlarından daha verimli olacaksınız

Bir düşünün. Rahat ettiğiniz kıyafetleri giyebileceksiniz, yaratıcı hissettiğiniz şekilde oturacaksınız (ya da yayılacaksınız) ve sevdiğiniz kötü müzikleri dinleyebileceksiniz. Açıkça söylemek gerekirse, evden çalışmak hayal ettiğiniz ortamda çalışmak demek. Yani, Canada Life’ın anketinden çıkan sonuçlar hiç de sürpriz değil: evden çalışanlar verimliliklerine 10 üzerinden 7.7, ofis çalışanları ise 6.5 veriyor.

3. Ofiste yaptığınız her şeyi evde de yapabilirsiniz

Eskiden, pahalı uluslararası konuşmalar yapmak veya büyük boyutlu dökümanları ağa ekleyebilmek için ofise gitmek zorunluydu. Şimdi, Skype gibi uygulamalar aracılığıyla uluslararası konuşmaları ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

4. Arkadaşlarınızla çalışabilirsiniz

Hepimiz çalışma arkadaşlarımızı sevdiğimizi söyleriz ama içten içe samimi olduğumuz arkadaşlarımızla çalışmak isteriz. Uzaktan çalışmak bunu yapabilmenize olanak sağlıyor. İşleri zamanında yetiştirebilmek için çalışırken ekranınızın bir köşesinde en yakın arkadaşınızla görüntülü konuşmayı sürdürebilir veya birlikte çalışıp kahve eşliğinde beyin fırtınası yapabilirsiniz.

5. Sinyal çok nadir kesilecek

Eskiden var olan sinyal sorunları teknolojinin gelişmesiyle çözüldü. Artık mobil operatörler bile işlerinizi halledebileceğiniz kadar hızlı ve kesilmeyen internet sağlayabiliyor.

6. Genç çalışanlar daha mutlu

Y kuşağı, akıllı telefonların, tabletlerin ve laptopların ne kadar becerikli olabildiğini çok iyi biliyor. Banka işlemlerinin çoğunu çevrimiçi yöntemlerle yapıyorlar, arkadaşlarıyla akıllı telefonları aracılığıyla konuşuyorlar ve konser biletlerini uygulamalar aracılığıyla satın alıyorlar. Y kuşağının uzaktan çalışırken mutlu olacağı açık ve mutlu çalışanlar verimli çalışanlardır.

7. Uzaktan çalışmak çalışanların morallerini yükseltebilir

Ofiste parlak ışıklar altında bütün gün boyunca oturmak stres seviyesini yükseltmek için en iyi yöntemlerden biridir. Çalışmalar, uzaktan çalışanların stres seviyelerinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor, bu da kalp krizi riskini azaltmak anlamına geliyor.

8. İstediğiniz şeyi giyebilirsiniz

Mutfağınızda takım elbise giymek kendinizi havalı hissettiriyorsa, bunu elbette yapabilirsiniz. Ama çalışırken bir içecek alıp koltukta bilgisayarınızla kıvrılmak istiyorsanız bunu da yapabilirsiniz.

9. Egzersiz yapmak için vaktiniz var

Bir ofiste çalışmak asansör bozulduğunda merdivenleri çıkmak anlamına geliyor. Uzaktan çalışanlar, kafalarını boşaltmak için kısa bir süre de olsa bisiklet sürmek veya yaratıcı fikirlerinizi canlandıracak bir koşu için her zaman vakit olduğunu biliyor.

10. Komşularınızla tanışmak için daha fazla zaman var

Günlerinizi daha esnek bir şekilde planlayabileceğiniz için komşularınızı, çevrenizdeki esnafı tanımak için vaktiniz de olacak…

Etiketler