Fransa, 2022’ye Kadar Yapay Zekaya 1,5 Milyar Euro Yatırım Yapacak

Élysée Palace başkanlığı geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı duyuruda, Fransa’nın 2022’ye kadar yapay zeka (AI) araştırma ve geliştirmesine 1,5 milyar euro (1,85 milyar dolar) yatırım yapacağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeni yapay zeka stratejisini Perşembe günü Paris merkezli Collège de France araştırma enstitüsünde açıkladı.

Macron, yapay zeka teknolojisindeki mevcut global liderler olan ABD ve Çin ile rekabet etmek için tasarlanan önlemleri tanıtırken, Fransa’nın yapay zeka teknolojisini kaçırmasını istemediğini söyledi. Bununla birlikte, Fransa’nın endüstriyi düzenlemek için etik önlemler almasını sağlamak istediğini belirtti.

Yeni öneriler kısmen ülkeye daha fazla sayıda üst düzey araştırmacının çekilmesine yönelikti. Samsung, Google ve Fujitsu dahil birçok teknoloji devi, Fransa’da yeni yapay zeka merkezleri kurmayı planladığını duyurdu.

Fransa’ya 30 milyon dolarlık yatırım yapmayı vaat eden Microsoft, Mart ayının başlarında Paris’te Fransa’nın ilk yapay zeka okulunu açtı ve yedi aylık ücretsiz bir kursla öğrencileri geleceğin işlerine hazırlıyor. Okul, önümüzdeki üç yıl içinde 400.000 öğrenci yetiştirmeyi planlıyor.

Bu yüksek teknoloji eğitimine yapılacak yatırımların, gelecek yıllarda yapay zekanın neden olacağı iş kaybının telafisine yardımcı olacağı umulmakta. 2030 yılına gelindiğinde, dünyanın büyük bir kısmının yeni teknoloji endüstrilerinde istihdam edileceği tahmin ediliyor.

Fransız hükümeti, yapay zeka endüstrisini; savunma, sağlık, ulaşım ve çevre olmak üzere dört sektöre odaklamak için çok yönlü bir stratejiye odaklanıyor.

Bu yeni öneriler, Macron’un La République en marche (LREM) partisinde bir milletvekili olan yıldız matematikçi Cedric Villani tarafından dünya çapındaki yapay zeka uzmanlarıyla yapılan görüşmeleri takip etmekte.

Villani’nin Çarşamba günü sunduğu raporda, önümüzdeki üç yıl içinde genç araştırmacı ve mühendislerin ücretlerinin iki katına çıkarılması ve yapay zeka alanında uzman öğrenci sayısının üç katına çıkarılması isteği bulunuyor.

Macron, geçtiğimiz günlere kadar Facebook’taki yapay zeka araştırma laboratuvarını yöneten New York’ta yaşan Fransız Yann LeCun’un ve 2016 yılında Çin oyunu Go’da usta oyuncuyu yenen AlphaGo sisteminin yaratıcısı DeepMind’dan Demis Hassabis’in de aralarında bulunduğu bir düzineye yakın yapay zeka uzmanı ve endüstri lideriyle bir araya geldi.

Google’ın yeni yapay zeka başkanlığını yürütecek olan Marie-Paule Cani, “Tartışmaların çoğu, yapay zekanın ve yapay zekanın etik sonuçlarının mümkün kıldığı büyük değişiklere eşlik etmenin ve insalığa faydalı olmalarını sağlamanın en iyi yolunu bulmaya odaklıydı.” dedi.

Ancak bazıları, bu yeni önlemlerin yeterli olmayacağına inanıyor.

Yapay zeka konusunda uzman Laurent Alexandre, “Yapay zeka açısından Fransa’nın birkaç güçlü yanı bulunuyor fakat ABD ve Çin’e kıyasla oldukça önemli zayıflıkları da var.” dedi.

Etiketler