Ne Kadar Yediğinizi Takip Etmek İçin Bu Sensörü Dişinize Yapıştırın

Bu yazı AvivaSA Dijital Garaj‘ın katkıları ile yayınlanmıştır.

Daha sağlıklı olmanız için ne yeyip ne içtiğinizi takip eden birçok uygulama var. Ancak, bu uygulamalar size kesin olmayan bilgiler sunar ve bilgiler güncellemek hatırı sayılır derecede efor gerektirir. Ancak, dişe takılan 2 mm2’lik yeni sensör bunları değiştirebilir.

Tufts Üniversitesi Mühendislik fakültesindeki bir ekip tarafından geliştirilen yeni aygıt; tuz, glükoz ve alkolü tespit edebiliyor. Araştırma ekibi, dişe takılan bu sensörün tıbbi çalışmalar için faydalı olacağına ve belirli hastaların bakımını kolaylaştıracağına inanıyor.

Bu esnek sensör, bir yapıştırıcı aracılığıyla dişinize takılıyor. Sensör, üç katmandan oluşuyor: kare şeklindeki altın renkli iki katmanın arasında biyolojik etkinliklere duyarlı bir katman bulunuyor. Aradaki katman, biyolojik maddelere bağlı olarak tepki verirken, altın katmanlar anten işlevi görüyor. Radyo frekans yayıcısı ile donatılmış mobil bir araç, sensör tarafından alınan sinyalleri gönderiyor. Ne yediğinize bağlı olarak, sensör sinyalin bir kısmını absorbe ediyor, etmediği kısmı ise mobil cihaza geri gönderiyor.

Sensörün sağlık hizmetleri ve tıbbi araştırmalar için önemli etkileri olabilir. Şimdilik, araştırmacılar ve doktorlar, hastaların aldığı besinleri takip edebilmek için büyük dişliklere ve tellere güveniyor. Fakat, bunlar hem çabuk bozuluyor hem de kullanımı zor. Diş sensörünün etkin olmasıyla, kullanıcıların hiçbir şey yapmasına gerek kalmayacak. Aygıt, ayrıntılı ölçümler yapabiliyor ve kullanılan arayüz hafifçe parlayan altın dışında görünmez.

Bu yeni diş sensörü, ileride diyet takibi için kullanılabilir. Aygıt, yediklerimizi eksiksiz olarak takip edip kayıtları bir veri tabanına aktarabilirse, yediğimiz şeylerin kayıtlarını tutmak için çaba sarf etmemize gerek kalmayacak. Böylece, kaç kalori aldığımızı ve hangi yağları, proteinleri, mineralleri veya vitaminleri tükettiğimizi bileceğiz. Bu bilgiler, kişilerin daha sağlıklı olmalarına yardım edecek ve doktorların hastalarını daha doğru bilgiler ışığında tedavi edebilmelerini sağlayacak.

Bu teknoloji başka şekillerde de kullanılabilir. Tufts Üniversitesi Mühendislik Fakültesi profesörlerinden Fiorenzo Omenetto’ya göre, araştırma ekibi cihazın arasındaki katmanı, vitamin veya ilaçlar gibi kimyasalları belirleyebilecek şekilde ayarlayabilir. Bu teknoloji aynı zamanda, derideki kimyasalları belirlemek için de kullanılabilir. Örneğin, bu teknolojiyle üretilen bir aygıt terdeki şeker miktarına tepki verebilir ve diyabetli hastaların vücutlarındaki besin dengesini takip edebilir.

Sensör teknolojisi geliştikçe, daha fazla besin maddesini ayırt edebilen daha da küçük ve kompleks aygıtlar göreceğiz. Yapılan açıklamadaki dipnotlara bakıldığında, ABD ordusunun bunun için maddi kaynak sağladığı görülüyor, bu da teknolojinin bu yönde ilerleyeceğini kesin kılıyor.

Bu teknoloji, yakında, gerekenden daha fazla kalori alan kişilerin ölüme mahkum edildiği bir Black Mirror’un bölümüne konu olabilir.

Etiketler