Microsoft, ABD Tarihindeki En Büyük Kurumsal Güneş Enerjisi Anlaşmasını Yapıyor

Microsoft, ABD tarihindeki en büyük kurumsal güneş enerjisi satın alımını duyurdu; küresel veri merkezlerini yenilenebilir enerji ile çalıştırma çabalarının bir parçası olarak Virginia’daki iki yeni güneş enerjisi projesinden 315 megavat satın aldı.

Enerji, Pleinmont I ve II adı verilen projelerde 2.000 dönüm araziye yayılan 750.000 güneş panelinden gelecek. Bu satın alım ile şirket, toplam yenilenebilir enerji portföyünün dünya çapında 1.2 gigavata ulaşacağını söyledi. Bir Microsoft temsilcisi bu miktardaki enerjiyi, “100 milyon LED ampülü yakmaya ya da Marty McFly’ı geleceğe döndürmeye yetecek enerji” olarak tanımlıyor.

Microsoft, veri merkezlerinin en az %50’sinin temiz enerji ile çalışması hedefine ulaştığını açıkladı. Şirket, son anlaşmanın bir sonraki hedeflerine ulaşmak için yardımcı olacağını söyledi; bu hedefe göre, 2020 yılına kadar veri merkezlerinin %60’ı temiz enerji ile çalışacak.

Virginia güneş enerjisi gelişimi, yenilenebilir enerji üreticisi sPower tarafından yönetiliyor. sPower’ın CEO’su Ryan Creamer yaptığı açıklamada, Microsoft’un projeye olan bağlılığının, ilerlemeyi sağladığını ve 500 megavatlık projenin geri kalanından diğer alıcılara rekabetçi fiyatlarda enerji satma kapısını açtığını söyledi.

Microsoft’un genel müdürü ve baş hukuk sorumlusu Brad Smith, “Büyük bir ilerleme kaydetmiş olsak bile, hala önümüzde uzun bir yol var.” dedi. “2020’ye doğru ilerlerken, yeni modeller keşfediyoruz. Enerji verimliliğimizi iyileştirmek için yeni yollar aramak ve veri merkezlerimizin şebekeden faydalanmasını sağlamak için Ar-Ge’nin sınırlarını zorlamaya devam edeceğiz. Politika cephesinde her zamankinden daha aktifiz; Washington’da, eyalet başkentlerinde ve uluslararası olarak herkesin adil, rekabetçi bir piyasa oranına ve temiz enerjiye erişimini sağlayan politikaların oluşmasına yardımcı olmak için çalışıyoruz.”

Etiketler