Avustralya, ISS’lerin Sağlayamadıkları İnternet Hızlarını Duyurmasını Yasaklamayı Düşünüyor

Avustralya hükümeti, ISS’lerin yanlış bir şekilde yüksek internet hızı reklamı yapmasını yasadışı yapacak bir tasarıyı düşünüyor. Önerilen yasaya göre, internet hızları hakkında yalan söylemek ceza kesilecek bir suç olacak; yasayı ihlal eden ISS’ler 1 milyon dolar gibi bir ceza ödemek durumunda kalacak.

Tasarıyı tanıtan meclisin bir üyesi Andrew Wilkie, “İnsanlar, süper hızlı bir bağlantı vaat edildiğinde kullandıkları bağlantının çevirmeli ağ hızından bile daha kötü olduğunu hissediyorlar.” dedi. Wilkie, 25 Mbps’lik indirme hızı ve 5 Mbps’lik bir yükleme hızıyla ücretlendirilen fakat bunun onda biri kadar bir hıza erişen birinin şikayetini tanımladı.

Önerilen yasa, internet servis sağlayıcıların internet hızları hakkında daha şeffaf olmalarını ve ortalama kullanıcı tarafından deneyimlenen tipik hızları, internet trafiğinin yüksek olma eğiliminde olduğu dönemleri ve hizmeti etkileyebilecek diğer faktörleri listelemelerini talep ediyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında İngiltere, en yüksek hızlar yerine ortalama hızları listelemeleri için genişbant sağlayıcılarına yönelik reklam düzenlemeleri ekledi.

ABD’de ise tüketiciler yanlış tanıtılan internet hızlarını rutin olarak yaşamaya devam ediyor. Geçtiğimiz Şubat ayında New York başsavcısı Eric Schneiderman, sağlanamayacağı bilinen hızların reklamını yaparak müşterileri yanılttığı için Spectrum’u dava etti. Bu ay New York Yüksek Mahkemesi, Spectrum’un davayı reddetme kararını reddetti ve dava hala devam etmekte.

Etiketler