“Know Your Customer” Sürecini Blockchain ile Değiştiren Girişim

Bu röportaj AvivaSA Dijital Garaj‘ın katkıları ile yayınlanmıştır. 

Hepinize merhaba, bugün blockchain teknolojisini kullanarak “know your customer” (KYC) süreci için önemli bir çözüm geliştirmeye çalışan Kimlic’in CEO’su Gökhan Seçkin ile birlikteyiz.

Gökhan merhaba, öncelikle sohbet davetimizi kabul ettiğin için teşekkür ederim. Kimlic’i kısaca anlatabilir misin? Ne zaman ve nasıl doğdu bu fikir? Sunmayı planladığınız hizmetler ile ilgili bilgi verebilir misin?

Ozan merhaba. Nazik davetiniz için teşekkür ederim. 2017 Mayıs-Ağustos aylarında bankalar ve telekom operatörleri  ile yaptığımız yoğun toplantılar ve beyin fırtınası sırasında bu kurumların ortak bir sorunları olduğunu fark ettik. Müşteri tanımlama süreci, finans jargonunda KYC denilen  sürecin oldukça verimsiz bir süreç olduğunu gördük. Bir potansiyel banka müşterisi hesap açmak istediğinde KYC için bankaya gidiyor ve temin ettiği çeşitli resmi evrakları paylaşıyor. Banka da bu evrakların doğruluğunu kontrol edip müşteriyi tanımlıyor. Bunun sebebi müşteriler dijital ortamda kimliklerini ispat edemiyorlar. Biz blockchain teknolojisini kullanarak kişilerin ve kurumların kimliklerini online ispat etmelerini sağlayacak bir sistem kuruyoruz. Öncelikli pazar olarak Avrupa Birliği’ni hedefliyoruz.

Gelir modelini nasıl kurguluyorsunuz? Hizmet sunduğunuz kurumlardan işlem veya müşteri başına bir ücret almayı mı planlıyorsunuz? Neler söylemek istersin? 

İş modeli “token” temelli yani blockchainin kendi yerel ödeme aracını kullanıyor. Bir banka sisteme ilk defa giren bir müşterinin kimliğini tanımladığında hem müşteri hem de bu banka Kimlic Token havuzundan token kazanıyorlar. Bu ilk adım. Daha sonra internet ortamında kullanıcı kimliğini başka bir kurumla paylaştığında bu kurum kimlik doğrulamasını satın almak için “smart contract”a  token gönderiyor. Bu token kullanıcının kimliğini ilk doğrulayan kuruma, Kimlic Token havuzuna ve son kullanıcıya paylaştırılıyor.

Bizim görevimiz Kimlic Blokchain’i geliştirip kendi ayaklarının üzerinde durabilecek, varlığını bize bağlı olmadan devam ettirebilecek “açık kaynak”lı  bir proje haline getirmek. Bu sebeple sistemi bahsettiğim şekilde bir token ekonomisi üzerine inşa ediyoruz.

Geliştirmeyi  finanse etmek için Estonya’daki şirketimiz Kimlic Token üzerinden ön satış yapıyor. Bu sistemi kullanmak isteyen tüm işletmeler Kimlic Token alarak hem yazılımın geliştirmesini desteklemiş oluyorlar hem de sistemi kullanabilmek için normalden daha uygun fiyata kredi satın almış oluyorlar.

Görüştüğünüz şirketlere, özellikle finans kurumlarına “white label” çözümler de sunmayı mı planlıyorsunuz? Bilgi verebilir misin bu konuda? Genel anlamda nasıl gidiyor görüşmeleriniz? Aldığınız tepkiler nasıl?

Aslında white label olarak düşündüğümüz şeyin modele tam olarak uymadığına karar verdik.  Her banka kendi kimlik doğrulama app’ini kullanacağı senaryo aslında white label ile değil mobil SDK (software development kit – yazılım geliştirme kiti) ile mümkün olacak. Yani banka kendi bankacılık uygulamasına SDK’imizi kullanarak “Kimlic ile Bağlan” butonu ekleyecek ve kimlik doğrulamasını kendi sistemi için hızlıca gerçekleştirebilecek.

Şirketi İsviçre’de mi kurdunuz? Kuruluş yerinizin gelecek planlarınız ve Avrupa’da daha kolay çalışmanızla bir ilgisi var mı? 

Şirketimizin blockchain ayağından bir tanesini Estonya’da kurduk. Estonya hem Avrupa Birliği’nde olduğu için hem de blockchain çalışmalarını destekleyen bir ekosistem olduğu için tercih sebebi oldu. Türkiye’deki AR-GE merkezimizde hem Avrupa Birliği için bu projeyi geliştiriyor hem de “proof of concept” kapsamında Türkiye’deki bankalar ile çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

Şu an kaç kişilik bir ekip var projenin arkasında? Biraz detay paylaşabilir misin? 

Ekibimiz şu anda 8 kişi ve hızla büyüyor. Bankacılık, elektronik imza, güvenlik gibi çeşitli sektörlerden konusunda oldukça deneyimli kişileri ekibimize dahil ediyoruz. 3 ay içinde 15 kişiye çıkmayı planlıyoruz.

Tabii işin içinde kişisel veriler ve özellikle finans kurumları da olunca regülasyonlar çok önemli bir yer tutuyor. Bu konuda regülatif kurumlarla da görüşmeler gerçekleştiriyor musunuz? İş modeliniz önünde bu anlamda engeller veya yapmanız gereken geliştirmeler var mı? Diğer taraftan işinizde güvenlik hayati bir önemde değil mi? Neler söylemek istersin bu konuda?

Hem GDPR (General Data Protection Regulation) hem de KVKK’ya uyumlu çalışıyoruz. Müşteri kimliğinin doğru tespit edilmesi gerekiyor. Ülkemizde MASAK bu konuda regülasyon yapan kurum. Sistemi MASAK düzenlemelerine uyacak şekilde geliştiriyoruz. Ama belirttiğim gibi öncelikli pazarımız Avrupa Birliği ve orada her ülkenin yasal mevzuatına uyacak adaptasyonları geliştireceğiz.

Müşteriler banka, konu da kişisel veri olunca güvenlik hayati bir konu. Bu konuda “production”a geçene kadarki süreçte güvenlik testlerini fazlasıyla yapıyor olacağız. Hatta yıl içinde ödüllü bir white hat hacker (beyaz şapkalı / etik hacker) yarışması düzenlemek istiyoruz.

Küresel rekabette sizinle benzer işler yapan girişimlerle ilgili neler söylemek istersin? 

Blockchain kullanmayan çeşitli KYC çözümleri var. Fakat bizim en büyük üstünlüğümüz KYC nasıl yapıldığından ziyade sonrasında bu doğrulamanın farklı kurumlar tarafından kullanılabiliyor olması. Bu bakımdan eşsiz bir proje yapıyoruz. En yakın rakiplerimiz ile ise pazar bakımında ayrışıyoruz. Avrupa Birliği odaklı ve tüm coğrafyayı kapsayan bir KYC ağı şu an yok.

Blockchain altyapısını kullanan kripto para birimleri geniş kitlelerin ilgisini çekiyor. Siz ise blockchain’i kullanarak farklı bir alanda iş yapıyorsunuz… Senin kripto para birimleri ile ilgili görüşün nedir? Hiç yatırım yaptın mı? 🙂

Ben “HODL”cıyım yani uzun vadede kripto tutuyorum. Al-sat yapmak bence bu kadar değişken bir piyasada çok riskli. Kripto paraların önümüzdeki 5 sene içinde daha da yaygınlaşacağına ve değerleneceğine inanıyorum. Özellikle teknolojisi, ekibi, çözdüğü sorunun büyüklüğü ve çözümün eşsizliği gibi kriterlere uyan coin’lerin önü açık.

Gökhan değerli paylaşımların için teşekkür ederim. Eklemek istediğin bir konu var mı?

Kimlic Token’ın yaygınlaşması ve yazılımın tamamlanması için çok çalışıyoruz. Haziran 2018 sonuna kadar çok yoğun bir ICO (initial coin offering) temposuna giriyoruz. Bu güne kadar ülkemizde oldukça iyi bir bilinirlik elde ettik. Şimdi ise yurt dışına açılma zamanı. Size de bu konudaki desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Biz teşekkür ederiz Gökhan. Çalışmalarınızda başarılar dileriz. Görüşmek üzere.

Etiketler