Otonom ve Talep Üzerine Küçük Mağazaya İhtiyacımız Var Mı?

Instacar ve Caviar gibi talep üzerine uygulamalar sayesinde, istediğiniz herhangi bir yemek günün 24 saati kapınıza teslim edilebiliyor.

Şu andan itibaren, organik muzlarınız veya çin yemeğiniz demode bir şekilde evinize geliyor: araba kullanan etten kemikten bir insan tarafından taşınarak.

Ancak, Robomart gibi yeni konseptler yiyecek dağıtımlarını otomatikleştirebilir. Kaliforniya merkezli startup Santa Clara geçen haftalarda Las Vegas’ta gerçekleşen CES teknoloji konferansında arabasının daha küçük bir versiyonunu sergiledi.

Çalışma modeli, yazın sokaklara açıldığında bir minivan boyutunda olacak. Arabanın bir tarafına, yiyecek raflarının ortaya çıkması için kapanan bir cam kapı hakim. Demo araba, sahte meyve ve sebzelerle doluydu fakat şirket, bakkaliye ve küçük mağaza ihtiyaçlarından sıcak yemeklere kadar her şey için kullanılmasını hayal ediyor.

Robortmart’ın yaratıcıları, şu şekilde çalışacağını açıkladı: Aç bir kişi, bir akıllı telefon uygulamasını yemek arabasını çağırmak için kullanır – eve geldiğinde bir bildirim gönderilir. Kişi, vardığında açılacak olan araca doğru yürür.  İstediği yiyeceği alır ve sensörler otomatik olarak neyin eksik olduğunu belirler. Herhangi bir Robotmart görevlisi arabada bulunmaz.

Şirket, kendi araç filosuyla çalışmak yerine, büyük perakendecilerle çalışmak istiyor. Bir mağaza, kendi markaları olarak yeniden markalanabilecekleri bir uygulama içerecek 24 aylık bir kontratla kaydolabiliyor.

CES’deki başka bir şirket Aipoly, mağazaları otomatikleştirmek için kameralar ve görsel tanıma kullanmak istiyor. Sistemi, biri raftan ürün aldığında algılayabiliyor ve otomatik olarak fatura kesebiliyor.

Bununla birlikte; Ford, Michigan’da otonom pizza dağıtım teknolojisini test etmek için Domino’s ile çalıştığını açıkladı ve Toyota, otonom kamyonlarla dağıtım yapmak için Pizza Hut ve Amazon ile birlikte çalışıyor.

Ayrıca bir de, küçük mağazaların yerini almak fikriyle piyasaya çıkan Bodega var.

Robomart, Bodega’nın hatalarından öğrenmeye çalışıyor. Şirket, küçük mağazaların (mom and pop stores) işlerini büyütmek için kendilerinin otomatik arabalarını kiralayabileceğini düşünüyor.

Şirket, hala yerel yasalar ve düzenlemelerin yanı sıra nasıl çalıştığıyla ilgili ince ayar yapıldığını söyledi.

Etiketler