Apple CEO’su Tim Cook, iPhone Bağımlılığı Eleştirilerinin Ardından Sosyal Medyayı ve Teknolojinin Aşırı Kullanımını Suçladı

İngiltere’de Apple’ın Everyone Can Code (Herkes Kod Yazabilir) müfredatıyla ilgili olarak konuşan CEO Tim Cook, kısaca iPhone bağımlılığı konusuna değindi ve suçu sosyal medya ve teknolojinin “aşırı kullanımı” üzerine yükledi.

“Benim bir çocuğum yok.” diyen 57 yaşındaki Cook, “Fakat bazı sınırlamalar koyduğum bir yeğenim var. İzin vermeyeceğim bazı şeyler var; onların sosyal bir ağda olmasını istemiyorum.” dedi.

Akıllı telefonların, sosyal medyanın veya faktörlerin bileşiminin çocukların (ve birçok yetişkinin) cihazlarına yapışık yaşamalarına neden olup olmadığı konusunda hararetli bir tartışma gerçekleşti. Bu ayın başlarında hissedarlar, Apple’ın çocukların iPhone bağımlılığını araştırmasını ve bu konuyu önemsemesini talep etti ve buna karşılık Apple, iOS’daki ebeveyn kontrollerini artırma sözü verdi.

The Guardian’a göre Cook, teknolojinin aşırı kullanımına inanmadığını belirtti ve “Sürekli kullanıyorsanız başarıya ulaşmışızdır diyecek kişi değilim… Asla bu görüşe katılmıyorum.” dedi.

Ayrıca Cook, teknolojinin her akademik konuda önemli bir rol oynamaması gerektiğine inandığını belirtti. “Bir edebiyat dersinde teknolojiyi oldukça kullanmanız gerektiğini mi düşünüyorum? Muhtemelen hayır.”

Yorumlar, Apple’ın rekor kıran cihaz satışı bildirmesinin beklendiği 1 Şubat’taki Q1 2018 raporunu açıklamasının öncesinde geldi. Kısa süre önce Apple, önümüzdeki 5 yıl içinde ürün desteği ve üretim çabalarıyla ABD ekonomisine milyarlarca dolar katmayı planladığını açıkladı.

Etiketler