İki Büyük Apple Hissedarı, Çocuklardaki iPhone Bağımlılığı Konusunda Araştırma Yapılmasını İstiyor

Apple Inc’in iki büyük hissedarı, iPhone’un cezbedici özelliklerinin hem şirketi hem de çocukları kötü etkileyebilecek bir kamu sağlığı krizine yol açmasından endişeleniyor.

Apple’a 6 Ocak’ta activist yatırımcı Jana Partners LLC ve California State Teachers’ Retirement System’den gelen bir mektup, Apple’ın ailelerin çocukların telefon kullanımını kısıtlayabilmek için yeni yollar aramasına yol açtı. Bu yatırımcılar aynı zamanda, şirketin akıllı telefonların akıl sağlığı üzerindeki zararlarını araştırmasını da istiyor.

Toplamda 2 milyar dolarlık Apple hissesine sahip olan yatırımcıların gönderdiği mektuba göre, “en azından, akıllı telefonları sıklıkla kullanan genç kullanıcılar üzerinde beklenmedik olumsuz sonuçları olabileceği yönünde güçlü kanıtlar var. Giderek büyüyen toplumsal huzursuzluk, bir noktada Apple’ı bile etkileyebilir”.

Hissedarlar, mektupta “bu konuyu bir çözüme ulaştırmak, tüm hissedarlar için önemli olacak.” dedi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, bir Apple temsilcisi bu mektupla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Ailelerin Kontrolü

Bu, çoğu şirketin sahip olmak için cinayet bile işleyebileceği bir sorun: Gençler ürünü çok fazla seviyor. Akıllı telefonlar her yerde bulunur hale geldikçe, Silikon Vadisi ve hükümet liderleri müdahaleci yapılarını sınırlandırmak için savaştı.

Örneğin Fransa, ilk ve ortaokullarda akıllı telefon kullanma yasağını kaldırdı. Bu sırada, Android’in kurucu ortaklarından Andy Rubin, rutin işlerde fiziksel olarak kurulmadan çalışabilecek bir yapay zeka teknolojisini telefonlara entegre etmeye çalışıyor.

Apple halihazırda, bir ürün veya hizmet satın alırken ailenin onayını gerektiren “Ask to Buy” özelliği gibi, ailelerin uygulayabileceği bazı kontrol mekanizmaları sunuyor. Kısıtlamalar aynı zamanda bazı uygulamalar, içerikler ve veri kullanımı için de kullanılabilir.

Aktivistlerin hamlesi, bu teknoloji devinin uğraştığı baskıların sonuncusu. Geçtiğimiz hafta Apple, Mac bilgisayarların ve iOS cihazlarının, Intel Corp.’un sebep olduğu bozuk çipler nedeniyle güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalabileceğini bildirdi. 2017’nin sonunda, şirket, yazılım değişiklikleri sonrası yeni versiyon iPhone’lara kıyasla yavaş işleyen eski versiyon iPhone’lardan dolayı müşterilerden özür diledi.

İlginizi çekecek içerik: Her 2 Akıllı Telefon Sahibinden Biri Uyurken Telefonunu Yakınında Tuttuğunu Belirtiyor

Etiketler