Microsoft, Süper Hızlı Bulut Ağını Piyasaya Sürdü

Microsoft, neredeyse bir buçuk yıldır beta olan bir Accelerated Networking (Hızlandırılmış Ağ) özelliğinin lansmanıyla bulut müşterilerine ücretsiz bir hız artışı sağladı. Müşteriler açtığında, Azure hesaplama oluşumları 30 Gbps’ye kadar ağ çıktılarına erişiyor.

Accelerated Networking yazılım tanımlı ağ çalışmalarını yüklemek için Microsoft’un veri merkezlerine yüklediği özelleştirilmiş çiplerine erişim sağlıyor. Her ikisi de teknoloji titanının bulut sunucularında daha fazla hesaplama kaynağı sağlıyor ve müşterilere, azaltılmış gecikme süresi ve azaltılmış ağ hızı sapması sağlıyor.

Azure’u yüksek performanslı uygulama geliştiricileri için daha arkadaş canlısı yapmak üzere Microsoft’un devam eden çalışmalarının bir parçası; aynı zamanda şirketin veri merkezlerine yerleştirmesi devam eden sahada programlanabilir kapı dizileri (FPGAs) değerini de gösteriyor. Belirli işlemleri genel işlemcilerden daha hızlı gerçekleştirmek üzere programlanabilen bu çipler, performans artışı sağlamaya yardımcı oluyor.

Accelerated Networking özelliği en genel amaç ve hesaplama için optimize edilmiş sanal makine örneği için kullanılabilir. Ayrıca işletim sistemi uyumluluğu tarafından sınırlı – şu anda müşteriler, Windows Server, Ubuntu, SUSE Linux Enterprise Server, Red Hat Enterprise Linux ve CentOS’un uyumlu sürümlerini çalıştıran örneklerde etkinleştirebilirler.

Accelerated Networking’in etkinleştirilmesi, kullanıcılara ekstra bir masraf çıkarmıyor fakat tüm SDN yapılarının düzgün şekilde ayarlanabilmesi için üzerinde biraz uğraşmak gerekiyor.

Accelerated Networking’e güç veren aynı donanım, aynı zamanda makine öğrenimi hesaplamalarını FPGA filosunun üstünde hızlı bir şekilde çalıştırmak için şirketin geliştirdiği bir sistem olan Brainwave’in temelini de sağlıyor. Bu, Microsoft’un Accelerated Networking görevleri için FPGA filosunun bir kısmını kullanabilmesi ve geri kalanını diğer projeler için kullanabilmesi anlamına geliyor.

Etiketler