Yeni Zelanda’da Bisiklet Turu Yapmak Bu Girişimcinin Hayallerini Keşfetmesine Nasıl Yardımcı Oldu?

İki yaşındaki oğlunu alarak beş aylık bir bisiklet gezisine çıkan bu kadın, bir şirket kurmak için çok değerli olan bilgiler öğrendi.

Sağlık koçu olarak bir kariyer yapabilmek için düzenli bir işi kısa bir zaman önce bıraktım. Ultra maraton sporcusu olan eşim Hava Kuvvetleri’ndeydi: oldukça iyi avantajları olan iyi bir iş. Bir düzenimiz ve iki yaşında, Felix isimli bir oğlumuz vardı. Ancak çoğu yatırımcı gibi, benim için de düzen yeterli değildi. Hayatlarımızı sürekli bir maceraya dönüştürebilmek için bir yol bulmak istiyorduk.

Bu yüzden, büyük bir adım attık. İşlerimizden istifa ettik, birikmiş paramızı çektik ve Yeni Zelanda’nın Güney Adasında bisikletle beş ay gezmeye karar verdik. Bazı arkadaşlarımız delirdiğimizi düşündü. Fakat, gitmemiz gerekiyordu.

Bisiklet turu, Christchurch’ün hemen dışında, yağışlı ve gri bir günde başladı. Beş ay boyunca ihtiyaç duyacağımız tüm eşyalarımız ve rahat bir güzergahımız vardı. İkincisi zorunluluktan değildi –böyle bir gezide çok şey planlayabiliyorsunuz- ama aynı zamanda,  ne yapacağımı bilmemekten daha az endişelenmeyi öğrenmek için bana bir fırsat verdi.

Ve çok fazla şey yaşadık. İlk haftamızda, varış noktamızın yaklaşık 6 mil gerisinde lastiğimiz patladı. Hava kararıyordu ve yağmur bulutları yaklaşıyordu. Staveley’deki küçük bir dükkanın dışında patlak lastiği tamir ederken, acilen gidip bir barınak bulmam gerektiğini hissettim. Bir kadın yanımıza geldi ve bizi kuruyabilmemiz için yolun sonundaki evine davet etti. Hayır, dedik. İnatçıydım. Lastiği tamir etmek ve bununla baş etmek istedim. Ama kadın davetini yineledi.

En sonunda, davetini kabul ettik. Oğlu bize lezzetli bir yemek yaptı ve yağmur yağarken güzel sohbetler ettik. Günün sonunda, uyumak için orada kalmamızı teklif etti. Bu hikayenin en iyi kısmı, bu kadının ünlü Topp İkizlerinden olan ve geçenlerde Prens Charles için yaptığı gösteriden dönen Lynda Topp olduğunu keşfedişimizdi.

Bunun gibi sayısız deneyim yaşadık. Birçok arkadaşla tanıştık, maceralar yaşadık. Eğer merak ediyorsanız, Felix bir yıldızdı. Bu gezi onun olduğu kişiyi şekillendirdi.

Benim için de aynısı geçerli. Bugün, kendi işimi yönetiyorum. İşim, seyahate ve açık alanlara olan tutkumu macera seyahatlerini seminerlerle birleştiriyor. Şimdi, bizim için üç kişi çalışıyor ve üç yıl önce bu işe başladığımızdan beri gelirimiz on kat arttı. Seyahatimizden aldığımız dersler olmasaydı, bunların hiçbirini yapamazdım. Evet, devamlılık kritiktir, ancak bazen kendinizi hiçbir yerin ortasına koymak ve kendinizi akışa bırakmak hayatta istediğiniz şeylere ulaşmanın esas anahtarıdır.

Etiketler