Akıllı Telefon Bağımlılığı Amerikalıları Her Zamankinden Fazla Endişelendiriyor

Deloitte’un yıllık araştırması, akıllı telefon kullanıcılarının alışkanlıklarının daha fazla farkına vardığını tespit etti. Ankete katılanların neredeyse yarısı, telefon kullanarak geçirdikleri zamanı azaltmaya çalıştıklarını söyledi. 34 yaşın altındaki kullanıcılar, olası bir akıllı telefon bağımlılığı konusunda endişe duyuyor.

Bunu inkar edebilmenin bir yolu yok – akıllı telefonlarımıza bağımlıyız. Akıllı telefon bağımlılığının artık bir ismi bile var: nomophobia, cep-telefonu-olmaması korkusunun (no-mobile-phone phobia) kısaltılmış hali.

Muhtemelen hepimiz bir noktada belirtileri yaşadık: akıllı telefonumuzdan ayrı kaldığımızda panikliyor, bir sohbet sırasında veya iş yerinde odaklanamıyor ve sürekli yeni bildirimleri görmek için telefonu kontrol ediyoruz.

Bir ekrana bağlı olma fikri güzel değil ve bir Deloitte anketine göre, akıllı telefon kullanıcıları bir sorunlarının olabileceğini anlamaya başladı. Akıllı telefon kullanımı, 2015 yılından bu yana artıyor, ancak Deloitte ilk kez, ankete katılanların neredeyse yarısının (%47) telefon kullanımını azaltmaya veya sınırlandırmaya çalıştığını bildirdiği 2017’deki anketinde, akıllı telefon kullanımının düştüğünü bildirdi.

İlginçtir ki, en çok endişelenen gruplar 18 ile 34 yaşları arasındakiler. 18-24 yaşındakilerin %72’si telefonlarını “kesinlikle” veya “muhtemelen” çok fazla kullandıklarını, 25-34 yaşlarındaki katılımcıların %75’i çok fazla telefon kullandıklarını belirtti. Buna karşılık, 55 yaş ve üstü kişilerin yalnızca %13’ü aşırı kullanımdan endişe ediyor.

Telefon kullanımını azaltmak için yaygın stratejiler

Tüm yaş gruplarının bağımlılığı azaltmak için birkaç ortak stratejisi var. En yaygın olanı, diğer insanlarla birlikteyken telefonları bir çanta ya da cebe koymak. Bu, yıllar öncesinin yaygın olan bir alışkanlığı ve kullanıcılar bu alışkanlığa geri dönmeye çalışıyor. Yaygın ve kolay bir başka strateji, sesli bildirimleri kapamak. Gözden ve kulaktan uzak, akıldan uzak.

Yavaş gerileme eğilimine rağmen, halen Amerikalıların alacağı uzun bir yol var. Biraz korkunç bir şekilde, Deloitte, ABD’deki tüm akıllı telefon kullanıcılarının bir günde toplam 12 milyar kez telefonlarına baktığını tespit etti.

 

İlginizi çekecek içerik: GfK ve DigitalTalks’un Özel Araştırması; 2 Akıllı Telefon Sahibinden Biri Uyurken Telefonunu Yakınında Tuttuğunu Belirtiyor

Etiketler