Airbnb, Accomable’ı Satın Alarak Erişilebilirliğe Odaklanıyor

Airbnb, engelli gezginlere hizmet sunmasını destekleyecek Accomable’ı satın alarak kapsayıcılık misyonunu geliştiriyor. Anlaşmanın mali şartları henüz açıklanmadı.

İki yıl önce Spinal Muscular Atrophy hastalığı olan Srin Madipalli ve Martyn Sibley tarafından kurulan Accomable, insanlara, kalabilecekleri kolay ulaşılabilir yerler bulmaya ve seyahat ederken ihtiyaçları olan diğer bilgilere erişmelerini sağlamaya çalışıyor. Medipalli, şirketin erişebilirlik ürünü ve program yöneticisi olarak Airbnb’nin San Francisco ofisine katılacak, ekibin geri kalanı ise Londra’da olacak. Bununla birlikte, Accomable’ın tüm listeleri Airbnb’nin veri tabanına aktarılacak.

Airbnb, erişilebilirlik konusunda bir takım çalışmalar yapmış olsa da, şirket daha fazlasını yapabileceğini ve yapması gerektiğini düşünüyor. Accomable’ın satın alımını duyuran bir blog yazısında, Airbnb, engelli gezginlerin daha önce yalnızca “tekerlekli sandalye erişimi” etiketli evleri arayabildiklerini, ancak, bir yerin kendilerine uygunluğu konusunda kişilere güven verecek diğer kriterleri arayamadıklarını söyledi.

Accomable’ın ekibi, Airbnb’nin misafirleri için oluşturacağı yeni “erişilebilirlik ihtiyaçları” kontrol listesi üzerine çalışacak. Bu liste, odalara basamaksız girişleri, tekerlekli sandalyelerin geçebileceği genişlikte girişleri ve daha fazlasını içeriyor. Airbnb, erişilebilirlik konusundaki en son özelliklerinden bazılarının halihazırda internet sitesinde yer aldığını ve önümüzdeki birkaç ay içinde mobil uygulamalarında da olacağını söyledi.

Engelli misafirler için deneyimi geliştirmek en az iki sebepten dolayı akıllıca. Airbnb hızla büyümeye devam ederken, -şirketin son çeyrekte 1 milyar dolar gelir elde ettiği bildirildi- farklı demografik özelliklere hitap edebilmesi gerekiyor. Ve özellikle, engelli insanlar söz konusu olduğunda, herhangi bir “hıçkırık”, özellikle Airbnb’nin dünyanın farklı yerlerindeki regülasyonlarla savaşı göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir baş ağrısına dönüşebilir.

Airbnb 2014 yılında, gezginlerin misafir oldukları süre boyunca topluluğun bir parçası gibi hissetmelerine yardımcı olmak amacıyla marka kimliği değişikliği başlattı. Yıllar geçtikçe, şirket, yalnızca uyuyacak bir yer bulmaktan, misafirperverliğin nasıl göründüğünü yeniden düşündürecek şekilde değişti.

Accomable’ın Airbnb tarafından satın alınması, ilgiyi erişebilirliğe çekiyor; ancak Airbnb, bir süredir bu konuya odaklandığını belirtiyor. Airbnb, Açık Kapı politikasıyla ayrımcılığı yasaklayan kurallar getirdi. Ayrıca, şirket, Kaliforniya Bağımsız Yaşam Merkezleri Vakfı (California Foundation for Independent Living Centers) ve Kaliforniya Görme Engelliler Konseyi (California Council of the Blind) gibi çeşitli gruplara da danıştı.

Etiketler