SoftBank ve Honda İnternet Bağlantılı Araçlarda 5G’yi Araştırmak İçin Birlikte Çalışıyor

Japon telekomünikasyon ve otomotiv devleri SoftBank ve Honda, internete bağlı otomobil teknolojisini geliştirmek için beşinci nesil mobil ağların (5G) nasıl kullanılabileceğini inceleyecek ortak bir araştırma programı için ekip oluşturuyorlar.

5G, mevcut 4G standartlarına kıyasla daha yüksek kapasiteli bağlantı sözü veriyor ve dünya çapındaki operatörler, şu anda, halihazırdaki kullanımını sağlamak için gereken altyapıya yatırım yapıyor. Aslında, hem gelişen nesnelerin interneti (IoT) hem de otonom araç endüstrileri, ağırlıklı olarak 5G kablosuz ağlara gereksinim duyacak.

SoftBank, Honda Ar-Ge’sinin kuzey Japonya’daki özel test sürüşü pistinde (Takasu Providing Ground) “deneysel” 5G baz istasyonları kuracağını ve ikili 2018’de 5G destekli ortak araştırma girişimini başlatacağını açıkladı.

SoftBank ve Honda, araçtan araca (vehicle-to-vehicle) ve internet bağlantı teknolojilerini kapsayan, araca monte edilen ve yüksek hızlı araçlar arasındaki iletişimi kolaylaştıracak yeni antenler yaratmaya ve sinyalin zayıf olduğu alanlardaki “kurtarma” teknolojilerini geliştirmeye çalışacak.

İki şirket, gelişen nesnelerin interneti (IoT) ve otonom sürüş hamlesi için önemli kaynak ayırıyor. Geçtiğimiz yıl, SoftBank ve araştırma şirketi Advanced Smart Mobility ile birlikte otonom sürüş teknolojilerini kullanan akıllı hareketlilik hizmetlerini ticarileştirmek için SB Drive’ı lanse etti.

Bu sırada, Honda, Alphabet’in kendi kendine çalışan otomobil birimi Waymo ile Ar-Ge ortaklıklarını araştırıyor; Honda, daha önce 2020 yılına kadar yollarda özerk otomobiller kullanmayı planladığını belirmişti.

Planların merkezinde, büyük miktarlarda veri transferini destekleyebilen kablosuz altyapı olacak.

Etiketler