Microsoft, Buluttaki Rekabette Önemli Bir Oyuncu Olma Yolunda İlerliyor

Microsoft, bu çeyrekte bulut hizmetleri işinde yeni bir aşama kaydetti. Şu anda yıllık gelirinde 20 milyar doları aşabilecek durumda… 2015’te – şirketin CEO’su olarak atandıktan bir sene sonra – Satya Nadella, 2018 yılında Microsoft’un bu hedefe ulaşmasını istediğini söyledi. Nasıl saydığınıza bağlı olarak (Microsoft’un 2018 mali yılı Temmuz’da başladı) Nadella zamanında veya zamanından biraz önce bunu başardı.

Bu dönüm noktası geçen hafta açıklanan Microsoft’un çeyrek kazanç bildirisinde duyuruldu. Açıklamada, Microsoft, geçen yılda aynı dönemde 20.4 milyar dolar olan gelirlerinin 24.5 milyar dolara ve 4.7 milyar olan kârının 6.6 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Şirketin bulut hizmeti, yıldan yıla %14 artışa tekabül eden 6.9 milyar dolarlık kısmından sorumlu oldu.

Bu, Microsoft’un bulut maharetini kanıtladığı ilk çeyrek değil. Şirket, bu alanda yarışan teknoloji devlerinin başında bulunuyor, fakat yarışın başlarındayız ve tüm bu şirketlerin büyümeye devam etmesi için yeterli alan var. Amazon bu yılki gelirinde 14 milyar dolara yaklaşırken; IBM, Salesforce ve Alphabet milyarlarca geliriyle yarışta arayı kapatanlar arasında.

Geleceğin geliri bulut olabilir fakat şimdinin geliri hala Microsoft’un PC bölümünden geliyor. Windows, oyun ve diğer PC işlerinden elde edilen  9.4 milyar dolarlık gelir ile bu çeyrekte istikrarlı seyretti.  Microsoft, bunun kısmen patent lisanslama gelirindeki azalmadan kaynaklandığını belirtiyor. Ayrıca, artık aslında telefon üretmediği için telefon gelirindeki 315 milyon dolarlık düşüşün de bir neden olduğunu söylüyor.

Ayrıca, Microsoft’un Surface’ı da geçtiğimiz çeyrekte büyümeye devam etti ve şirket, yeni Surface Laptop’una bağladığı satışlarda yıllık bazda %12’lik bir artışı gördü. Bu artış, Surface gelirini bu çeyrekte 1 milyar doların üzerine çıkarıyor ve PC kategorisinin Microsoft’un işi içindeki artan önemini gösteriyor.

Xbox cephesinde ise Microsoft donanım gelirlerinin düşük fiyat ve az satışlardan dolayı ciddi anlamda düştüğünü, fakat gelirin Xbox Live işlemlerinden ötürü hala ufak bir artış gösterdiğini söyledi. Donanım satışlarındaki kayıpları telafi eden Xbox yazılım ve hizmetlerinden elde edilen gelir toplamda %21 arttı.

Etiketler