Hindistan, ABD’yi Geçerek İkinci En Büyük Akıllı Telefon Pazarı Oldu

Küresel teknoloji pazarı analisti Canalys’in yayınladığı yeni bir rapora göe, ABD şu anda dünyanın üçüncü en büyük pazarı. 40 milyondan fazla bir sayıya ulaşarak, Hindistan’a gönderilen akıllı telefonların sayısı ise bu yılın üçüncü çeyreğinde %23 arttı. Böylece Hindistan, bir numaralı Çin’den hemen sonraki en büyük ikinci akıllı telefon pazarı oldu.

Hindistan’da en çok satış yapan markalar hangileri? Hindistan’a sırasıyla 9.4 milyon ve 9.2 milyon akıllı telefon gönderen Samsung ve Xioami, ülkedeki tüm Hintli akıllı telefon pazarının neredeyse yarısını oluşturuyor. Canalys’ten Ishan Dutt, “Bu büyüme, akıllı telefon endüstrisi için bir rahatlama. Hindistan’ın pazar potansiyeli hakkındaki şüpheler açıkça ortadan kalkıyor.” dedi. “Her çeyrekte artan satıcı sayısı ile Hindistan’da satılan 100’e yakın mobil cihaz markası var. Ayrıca, Hindistan en karmaşık kanal manzaralarından birine sahip fakat bariyerleri ince. Büyüme devam edecek. Ana etmenler, düşük akıllı telefon penetrasyonu ve LTE patlaması.”

Rapora göre; Samsung, Xiaomi, Vivo, Oppo ve Lenovo dahil olmak üzere Hindistan’daki en önemli beş satıcı Hindistan’daki toplam gönderimin %75’ini oluşturuyor. Samsung birinci satıcı olsa da, Canalys Analisti Rushabh Doshi’ye göre yakında ucuz akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Koreli şirketi “birkaç çeyrek içinde” geçecek. Yine de, ülkede ilerleme kaydeden tek şey ucuz telefonlar değil. Apple, Hindistan’da yerli üretime bu yıl daha yeni başladı ve ülkedeki iPhone gönderimleri üçüncü çeyrekte iki katından fazla artarak 900.000 birim oldu.

Etiketler