Liselilerin Girişimcilik Dünyasındaki Dostu; Lookater

Bu röportaj AvivaSA Dijital Garaj‘ın katkıları ile yayınlanmıştır.

Alp merhaba, öncelikle seni tanıyabilir miyiz? Lookater fikri nereden doğdu? Nasıl gelişti? Nasıl bir yapıda işliyor? 

Merhaba, öncelikle bu güzel davetiniz için size çok teşekkür ederim. Eminim ki çok güzel bir sohbet olacak. Ben Alp Onur. 17 yaşındayım, Kartal Uğur Okulları Lise 4 öğrencisiyim. Lookater’in kurucusuyum.

Lookater aslında liselilerin girişimcilik dünyasında yok sayılmasını fark etmemle kuruldu. Birçok etkinliğe katılım sağlayamıyorduk 18 yaş altı olduğumuz için… Lookater’da bu probleme çözüm için liselileri bir grupta toplayıp, anlaştığımız şirketlerle ortak çalışıyor, programlara başvurabiliyoruz. Böylelikle bizim çok fazla yaşadığımız yaş problemini diğer arkadaşlarımıza yaşatmamış oluyoruz. İçeride ekip arkadaşlarım var, projesi olan arkadaşlarıma yol gösterme amaçlı birçok yöntem izliyoruz. Bora Çıbıkçı bu konuda çok uzman hale geldi, projeleri detaylı olarak ele alıp network’ümüzde kimin yardımcı olabileceğini tespit ediyor. Fikrini açıklamaktan çekinenler için hukuki destek, motivasyon gibi yardımlar da veriyoruz. 

Şu an yanılmıyorsam Lookater bünyesinde iki proje var. Bir tanesi Looky, Alzheimer hastalarının kaybolmasını önlemek için yapılmış bir çalışma; diğeri ise enerji odaklı bir girişim. Bu projelerle ilgili bilgi verebilir misin? Şu an ne aşamadalar? Ne zaman lanse edilecekler? Nasıl gidiyor çalışmalar? Yeni projeler eklenecek mi ilerleyen zaman diliminde?

Evet. Şu an 2 proje var ama ayın 23’ünden sonra 2. başvuru sürecimizde daha çok proje başvurusu bekliyoruz.

Looky, Alzheimer hastalarının kaybını önleyen bir çip. Bora’nın dedesinin Alzheimer üzerine yaşadığı problemlerden kaynaklı bir çözüm üretme gereği duyduk. Başta alternatif çözümleri denesek de bizim problemimize yardımcı olmadı. Biz de kendimiz çözmek istedik. 1 senelik bir uğraş sonunda konum bazlı, aileye ses ve yer bildirimi yapan ufak bir çip ürettik. Hastanın iç çamaşarına entegre ettik ve çalışmaları tamamladık. Finansal kaynak konusunda birkaç problem yaşıyoruz ama elimizden geldiğince bütçe ayırmaya çalışıyoruz. 

Enerji odaklı girişimimiz ise Cavid Bayramlı’nın bir projesi. O da gerçekten takdire sayan işler çıkaran liselilerden bir tanesi. Sodyum bor hidrür kaynağı ile aktif bir şekilde enerji üretmenin yolunu buldu. Bizde ona çok kez destek verdik, hatta Bayrampaşa Bilim Yarışması’nda enerji dalında birinci oldu. Teknoloji dalında ise Looky birinci olmuştu. Çifte bir birincilik anımız da var. 

Looky aslında sadece Alzheimer hastaları için değil, farklı ihtiyaçlara da hizmet verebilir. Evcil hayvanları takip etmek ilk aklıma gelen çözümlerden. Sizin buna yönelik planlarınız var mı? Yoksa odağınızda tamamen Alzheimer hastaları mı olacak? 

Sizin de belirttiğiniz gibi Looky sadece hastalar için değil, evcil hayvanlar için ve çocuklar için de bir çözüm üretiyor. Özellikle ses alıp verebiliyor olması mini bir telefon görevi de görebilir. İşin güzel tarafı ise boyutunun küçük olması ve dünyanın her yerinde takip edilebilir olması. Farklı kutu tasarımları ve içerikleriyle bunu da çözüyoruz. 

Looky için yurt dışı açılım planınız var mı? Bu konuda yurt dışında benzer çözümler var mı? Rekabeti nasıl görüyorsun?

Şimdilik ilk olarak Türkiye pazarında yer edinmek istiyoruz. Çünkü gerçekten pazar genişliği yüksek olan bir ürün. Fazla alternatifi bulunmuyor ülkemizde. Ama ABD’de Bluetooth tabanlı birçok girişim hatta ürün var. Onlardan farkımız Bluetooth değil SIM kullanıyor olmamız. 

Annen ve baban derslerini ihmal etmemen için baskı yapıyor mu? Üniversite sınavına hazırlanıyor musun? 🙂

En kritik soru bu sanırım 🙂 Ailem ilk başlarda fazlasıyla ön yargılı davrandı. Bilmedikleri bir durum olduğu için işlerin bu denli büyüyüp ulusal haberlere konu olacağını bilemiyorlardı. Şimdi eskiye kıyasla biraz daha rahat davranabiliyorlar. Birkaç üniversiteden davet aldık. Sınava da bir yandan hazırlanıyoruz, hem de yoğun bir şekilde. Umarım bu sene hem benim hem de diğer arkadaşlarım için çok hızlı geçer 🙂

Eminim yaptığın işlerden ilham alan ve seninle iletişime geçen çok sayıda yaşıtın vardır. Onlara bir tavsiyen var mı? Neler söylemek istersin?

Lookater’dan gelen her mesajla bizzat ilgilenirim, ben yanıtlarım. Yardıma ihtiyaç duyan herkese yardım etmeyi çok isterim. Özellikle yaşından dolayı fikrini açıklamaktan çekinen liseli arkadaşlarım varsa mutlaka Lookater ya da benimle iletişime geçsinler. Biz bu tip problemler yaşadık, yaş kaynaklı bazı programlara başvuramadık. Lookater bu yüzden var.Karşımıza çıkan her engeli aşarak bu noktaya geldik. Engeller aşılmak için
vardır 🙂
 

Alp değerli paylaşımların için teşekkür ederim. Eklemek istediğin bir konu var mı?

Asıl ben teşekkür ederim. Böyle güzel bir sohbetin içerisinde olduğum için. Bundan sonra sizlerin de sıkı bir takipçisi olacağım 🙂 Saygılarımla. 

Teşekkürler. Umarım seni ilerleyen dönemde bir DigitalTalks etkinliğinde ağırlarız. Çalışmalarında başarılar dilerim.

Fotoğraf: Soldan sağa Alp Onur, Bora Çıbıkçı.

Etiketler