Yaşlılara Eşlik Etmesi İçin Tasarlanan Robot

Bu yazı AvivaSA Dijital Garaj‘ın katkıları ile yayınlanmıştır.

ElliQ olarak adlandırılan yeni bir robotik inovasyonu, yaşlı insanların ihtiyaçlarının karşılamasında yardımcı olmayı hedefliyor.

ElliQ, günlük ihtiyaçlarını karşılama konusunda yardıma ihtiyaç duyan yaşlılar için robot bir refakatçi. Amacı ise yaşlıların faaliyette bulunmasını, sosyal kalmasını ve kendilerine bakmasını sağlamak. Örneğin ElliQ, kullanıcılara ilaçlarını alması veya aile ve arkadaşlarıyla sosyalleşmesini hatırlatacak. Yaşlı kullanıcı hedef kitlelerini aklında bulundurarak ElliQ, yaşlı kullanıcıların teknolojiyi kolaylıkla kullanabilmelerini sağlıyor. Bir takvim kullanmak, mesaj gönderip almak ve müzik ve videoları oynatmak gibi taleplere cevap verebiliyor.

Ses aktivasyonu, uygulamaları ve cihazları erişilebilir kılıyor. Ayrıca ElliQ aile üyelerinin kolayca kullanıcıları kontrol etmesine olanak veriyor. Ancak, bu özellik isteğe bağlı. Kullanıcılarla etkileşim sağlayarak ve onları aktif tutarak ElliQ, yaşlıları güçlendiriyor ve yalnızlığı azaltmaya yardımcı oluyor.

ElliQ’nun yaratıcıları, İsrail merkezli bir startup olan Intution Robotics, robotu yapay zeka bilgi işlem teknolojisini kullanarak yarattılar. Robot, yapay zeka algoritmalarını kullanarak her kullanıcının gereksinimlerine zaman içinde adapte olacak ve ihtiyaçlarını önceden tahmin edebilecek. Robotun tasarımı diğer sosyal robotların aksine insansı değil; dönebilen bir kafa, bir tablet ve kameralardan oluşmakta. Işık, görüntüler, beden dili, konuşma ve sesler ElliQ’nun kullanıcılarla iletişim kurmasını sağlıyor.

Hala geliştirilme aşamasında olsa da, startup bu senenin sonlarına doğru ElliQ’yu piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket ayrıca gelecekte ElliQ’nun yaşlanan kullanıcıların değişen ihtiyaçlarına akıllıca uyum sağlayacağını düşünüyor. 

Etiketler