Ezber Bozan Babalık İzni Politikasının Arkasındaki Netflix Yöneticisi, 193 Çalışanı Olan ve Ofisi Olmayan Bir Startup’ta İşe Başladı

Netflix Yetenek Bölümü Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı 6 yıl boyunca, Barbie Graver yeni ebeveynler için bir yıllık sınırsız izin politikası uyguladı. Bu hareket geniş çevrelerden alkış buldu ve hemen taklit edildi.

Business Insider’a, “Netflix’ten sonra bana başka bir şirketin çekici geleceğini düşünmüyordum.” diyor. “Yanılmışım.”

Geçen günlerde Graver; 2 milyar dolarlık Silikon Vadisi startupı GitHub’ın en büyük rakibi olan, yazılım geliştiricileriyle beraber çalışarak yardım eden yükselişte bir startup olan GitLab’e katıldığını Business Insider ile paylaştı. Şimdiye kadar GitLab 25.6 milyon dolarlık fon sağladı – ve dahası da yolda.

Baş Kültür Sorumlusu (As Chief Culture Officer) olarak Graver, yaşadığı en büyük zorlukla karşılaşabilir. Hızlı büyüyen teknoloji şirketleri üzerine deneyim sahibi olsa da GitLab biraz farklı: GitLab’in 38 farklı ülkeden 193 çalışanı (ve 45 evcil hayvanı) evlerinden çalışıyor. GitLab’in hiçbir yerde bir ofisi yok.

Graver , zorlukları nasıl çözeceği ile ilgili “hala düşünmekteyim” diyor. Herkes aynı mekandayken tutarlı bir şirket kültürü oluşturmak yeteri kadar zor; gerçek anlamda dünyanın her yanına dağılmış olduklarında daha da zor. Ve Uber’in son zamanlardaki skandalları göz önüne alındığında, pozitif bir kültürü sürdürmek kritik önem taşıyor.

Graver, bu güçlükleri özellikle nasıl çözeceğini hala düşündüğünü söylüyor, ancak GitLab’in bu dağınık doğası aslında bazı büyük avantajlar sağlıyor. İş alımlarını bir şehir, bir eyalet ve hatta bir ülkeyle sınırlamayınca sadece en iyiler işe alınıyor. Ve en iyiler, tanım gereğince de, pozitif bir şekilde katkı sağlayanlar oluyor.

Graver, “Harika insanlar olmazsa her şey dağılır.” diyor.

Graver yapılacaklar listesinde, kadınların ve marjinalleşmiş grupların tüm GitLab ekibinde temsil edildiklerinden emin olmanın yer aldığını söylüyor. GitLab ekibinin sayfasına bir göz gezdirildiğinde, hala erkeklere ağırlık verildiği görülüyor. Doğru yolu bulmanın biraz zaman alacağını söylüyor Graver, ancak denemek istiyor.

“Ben iyi bir süreç-ve-bürokrasi insanı değilim” diyor.

Graver şeffaflık felsefesinden dolayı GitLab’e kapıldığını söylüyor. Örneğin; GitLab sitesi şirketin iş planını, tarihini ve ürün yol haritasını yayınlıyor. Ve Graver GitLab’a katılmadan önce, GitLab çalışan hatasından dolayı meydana gelen ünlü Şubat servis kesintisi sırasında sürekli bir iletişim yayını sağlamasından dolayı yazılımcı dünyasından büyük övgü aldı.

Graver GitLab’deki tek yeni yönetici değil. Eski Trifacta Pazarlama Başkan Yardımcısı Joe Scheuermann, eski Airware Mühendislik Başkan Yardımcısı da GitLab yönetim ekibine katılanlardan.

Etiketler