Uygulama Tabanlı İngiltere Bankası Starling Küresel Genişleme için 54 Milyon Dolarlık Yatırım Alıyor

Bu yazı AvivaSA Dijital Garaj‘ın katkıları ile yayınlanmıştır.

İngiliz fintech start-upı Starling Bank, İngiltere ötesinde pazarlara açılım yapmak için yatırımcılardan 40 milyon sterlin (54 milyon dolar) yatırım almayı planladığını geçtiğimiz hafta açıkladı.

Londra merkezli yenilikçi bankanın (challenger bank) tek bir fiziksel şubesi yok ve müşterilere cari hesaplar sunan, türünün ilk “dijital challenger”ı olduğunu iddia ediyor.

Starling Bank’ın CEO’su Anne Boden geçtiğimiz hafta şu açıklamada bulundu: “Starling Bank büyümeye devam ediyor ve müşteri tabanımız her geçen gün genişliyor. Bu finansman, pazardaki mevcut payımızı sağlamlaştırmamıza ve büyümemizi hem İngiltere’de hem de uluslararası alanda gerçekleştirmemize yardımcı olacak.”

Starling’e geçtiğimiz Haziran ayında komşu ülke İrlanda tarafından bankacılık yapma hakları verildi. Bu sayede banka Avrupa Birliği’ne üye bir ülkeye ilk genişlemesini yapmış oldu.

Starling Bank geçen yılın Ocak ayında da 48 milyon sterlin (65 milyon dolar) yatırım almıştı. 54 milyon dolarlık bir ilave, bankanın şimdiye kadar aldığı yatırımları 119 milyon dolara çıkaracak.

Starling, yatırım turunu yönetmek için birleşme ve satın alma danışma şirketi Quayle Munro ile çalışma kararı aldı. 2018’in ilk yarısında bu yatırım turunu kapatmayı planlıyor.

Boden, “Bu, Starling’in tüketicilerin yararına olacak şekilde perakende bankacılık sektörünü yeniden düzenleme yolunda attığı başka bir adımdır. Daha fazla finansman sağlamak üzere hareket ettiğim her seferde, kendime herkese daha sağlıklı bir finansal hayat sunduğumdan emin olma amacımı hatırlatıyorum.” dedi.

Ağustos ayında CEO, CNBC’ye Starling’in bu uluslararası odağı güçlendirmek için birden fazla para birimi barından (multi-currency) hesaplar üzerinde çalıştığını söylemişti.

Açık Bankacılık (Open Banking)

Uygulama tabanlı banka, bankaların yazılım altyapısını üçüncü kişilere açacak bir Avrupa Birliği regülasyonundan yararlanmayı umuyor.

Bu trendi “açık bankacılık” (open banking) olarak adlandıran regülasyon savunucuları, bunun başta gelişmekte olan fintech sektörü olmak üzere finansal hizmetlerdeki yükselen yıldızlar için daha adil rekabet standartları sunacağına inanıyor.

Çeşitli bankalar, Ocak 2018’den itibaren yürürlüğe girecek olan bu yeni yasaya hazırlanıyor. İrlanda’daki Ulster Bank, fintech geliştiricilerine bankaların verilerini kullanan ürünler oluşturması için olanak tanıyan yeni bir uygulama programlama arayüzünü (API) açıklayan son bankalardan biri oldu.

CNBC’ye geçtiğimiz ay verdiği röportajda Boden, “Starling, hızlı dijital ödemelere giriş yapan ilk dijital bankalardan biri. Tamamen uyumlu API’lere sahip ilk dijital bankayız.” açıklamasında bulunmuştu.

Şirket, üçüncü kişilerin ürünlerini Starling’in uyulamasıyla erişilebilen bir ekosisteme eklemesini sağlayan bir konsept olan pazaryerini (marketplace) bu ayın başında lanse etti. Bu Starling uygulaması şu anda hem Google Play hem de Apple Store’da mevcut.

Kaynak: https://www.cnbc.com

Etiketler