Facebook, Rusya’da Yasaklanabilir

Rusya, eğer Facebook yerel veri yasalarına uymazsa 2018’de sosyal ağı yasaklayacağını açıkladı.

Resmi medya organları, haberleşme düzenleyicisi Roskomnadzor’un başkanı Alexander Zharov’dan alıntı yaparak “yasanın hepimiz için zorunlu” olduğunu belirtti.

“Her durumda yasaya uyulduğundan emin olacağız ya da şirket, Rusya Federasyonu’nda çalışmayı bırakacak.” dedi. “Burada istisnalar yok.”

Rusya’nın kişisel veri saklama yasası Eylül 2015’te yürürlüğe girdi. Yasa, vatandaşların kişisel verilerini toplayan şirketlerin bu bilgileri Rusya topraklarında tutmalarını zorunlu hale getiriyor.

Zharov, temsilcisinin Facebook ile iletişime geçmediğini söyledi fakat şirketin yakında bu yasaya uyması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“2018’de bunu düşüneceğiz ve belki de denetleyeceğiz.” dedi.

Zharov devlet medyasına, Roskomnadzor’un Twitter’dan 2018’den itibaren veri saklama yasasına uyacağını bildiren bir mektup aldığını söyledi. Facebook ve Twitter yorum yapmayı reddetti.

Microsoft’un 2016 yılında satın almış olduğu LinkedIn, yasalarla çelişki halindeydi ve Roskomnadzor tarafından Kasım 2016’da yasaklandı.

Roskomnadzor yorum taleplerine yanıt vermedi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Facebook’un Rusya’da para kazanmak için ticari bir girişim olduğunu ve bu nedenle yasalara uyması gerektiğini belirtti.

Etiketler